Ministerstwo Edukacji i Nauki

08.05.2021
PL EN
12.02.2021 aktualizacja 12.02.2021

Warszawa/ W poniedziałek rozpocznie się najważniejszy kongres wodny w Europie

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Na temat prognozowania powodzi, zmian klimatu i ochrony wód debatować będzie od poniedziałku w Warszawie ponad 400 ekspertów z ponad 50 krajów w czasie konferencji pod auspicjami Międzynarodowego Stowarzyszenia Inżynierii i Badań Wodno-Środowiskowych (IAHR) - poinformowała w czwartek Polska Akademia Nauk.

Jak informuje PAN, kongresy IAHR są największymi europejskimi spotkaniami naukowców i inżynierów zajmujących się tematyką wody.

Organizatorami sympozjum 6th IAHR Europe Congress są Polska Akademia Nauk (PAN), Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego (SGGW) oraz Instytut Geofizyki PAN.

Eksperci będą dyskutować na temat problemu zmian klimatu, ekstremalnych zjawisk wodnych, hydrauliki środowiskowej, inżynierii hydraulicznej i naturalnych zagrożeń. Wśród panelistów będą reprezentanci międzyrządowego programu hydrologicznego UNESCO czy Światowej Organizacji Meteorologicznej. W kongresie weźmie udział online ponad 400 specjalistów z 53 państw.

"Ten kongres to świetna platforma do dzielenia się pomysłami i rozmawiania o potrzebach badań i obecnym stanie wiedzy w szeroko pojętej dziedzinie hydrologii, którą uprawiają specjaliści z różnych obszarów: geofizyki, matematyki, chemii. Badacze powinni pracować na pograniczach tych obszarów, wykorzystując rozmaite narzędzia naukowe, aby móc przyglądać się problemom wodnym z różnych perspektyw" – mówi cytowany w komunikacie wiceprezes PAN prof. Paweł Rowiński.

W przesłanym dokumencie wskazano, że jednym ze skutków zmian klimatu będzie coraz częstsze występowanie powodzi. Dlatego uczestnicy jednej z sesji omówią czynniki wywołujące powodzie, obliczenia i techniki wykrywania. Skoncentrują się też na możliwych aspektach ulepszonego modelowania ryzyka powodzi.

Inny panel dotyczyć będzie propozycji działań prowadzących do zrównoważonego odwadniania obszarów miejskich, zwiększenia efektywności energetycznej i wykorzystania zasobów.

Ze względu na trwającą pandemię kilkudniowy kongres odbędzie się online w formule spotkań z limitem miejsc w studiach zorganizowanych w Pałacu Staszica PAN w Warszawie, a także w stacjach PAN w Berlinie, Wiedniu i Brukseli oraz na Uniwersytecie w Sheffield w Wielkiej Brytanii.

Uroczystość otwarcia kongresu odbędzie się 15 lutego o godz. 10.00 i będzie transmitowana na profilu PAN na Facebooku.(PAP)

autor: Szymon Zdziebłowski

szz/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2021