01.03.2021
PL EN
23.02.2021 aktualizacja 23.02.2021

Podmorska wieczna zmarzlina zawiera miliardy ton metanu

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Około 60 mld ton metanu zawartych jest w wiecznej zmarzlinie pod dnem mórz – informują naukowcy na łamach „Environmental Research Letters”.

Zamarznięta ziemia pod dnem mórz zawiera 60 mld ton metanu i 560 mld ton węgla organicznego. Gdyby zawarte w niej gazy cieplarniane zaczęły się intensywniej uwalniać, znacznie przyspieszyłoby to tempo zmian klimatu – piszą naukowcy z międzynarodowego zespołu.

Aby lepiej zobrazować ilość węgla organicznego uwięzionego w podmorskiej zmarzlinie, naukowcy przypominają, że od początku rewolucji przemysłowej uwolniliśmy do atmosfery 500 mld ton węgla.

Zdaniem naukowców w tej chwili nie ma poważnego zagrożenia ekologicznego związanego z uwalnianiem się gazów cieplarnianych z podmorskiej wiecznej zmarzliny. Badacze uspokajają, że na razie nie jest ona „tykającą bombą” ekologiczną.

Zespół szacuje, że obecnie z podmorskiej wiecznej zmarzliny uwalnia się rocznie do atmosfery ok. 140 mln ton dwutlenku węgla i 5,3 mln ton metanu. Jest to niewielki ułamek emisji rocznych wytwarzanych przez człowieka. Odpowiada to mniej więcej rocznemu udziałowi Hiszpanii w emisjach.

Więcej: https://share-ng.sandia.gov/news/resources/news_releases/permafrost-study/ (PAP)

krx/ zan/

Copyright © Fundacja PAP 2021