Ministerstwo Edukacji i Nauki

04.12.2021
PL EN
19.02.2021 aktualizacja 19.02.2021

Dzień Nauki Polskiej/ Centra nauki ruszają z projektem SPINaj naukę

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

Gry miejskie, pokazy, warsztaty, czy filmiki na YouTube - w sumie kilkaset wydarzeń przybliżających naukę - również prowadzoną w polskich ośrodkach - zaplanowano w ramach projektu "SPINaj naukę". O zainaugurowanej w piątek, w Dzień Nauki Polskiej inicjatywie, mówi prezes stowarzyszenia SPIN Alicja Harackiewicz.

Dzień Nauki Polskiej ustanowiony został w 2020 r. i ma być wyrazem uznania dla dokonań polskich naukowców. Jako datę corocznych obchodów wyznaczono 19 lutego - dzień urodzin Mikołaja Kopernika, w uznaniu jego wybitnych zasług na polu astronomii.

Z okazji tego święta Stowarzyszenie Społeczeństwo i Nauka SPIN inauguruje projekt „SPINaj naukę”, którego zadaniem ma być promocja osiągnięć polskich naukowców i zacieśnianie współpracy pomiędzy instytucjami działającymi w obszarze popularyzacji nauk.

19 lutego ruszą pierwsze wydarzenia w ramach projektu - poświęcone polskim naukowcom. I tak np. Centrum Nauki Kopernik w Warszawie organizuje wtedy spotkanie z prof. Aleksandrem Wolszczanem, odkrywcą pierwszych planet pozasłonecznych, Gdyńskie Centrum Nauki Experyment - pokaz doświadczeń inspirowanych odkryciami z zakresu chemii Ignacego Mościckego, a Park Nauki Torus w Ciechanowie - przybliży informacje o robotach - również polskich - podbijających kosmos.

To dopiero początek projektu "SPINaj naukę", który potrwa do sierpnia 2022 r., a w którym bierze udział 11 ośrodków. Projekt uzyskał dofinansowanie ze środków Ministra Edukacji i Nauki, a jego budżet to prawie 1 mln zł. W ramach niego odbędą się dwie ogólnopolskie konferencje oraz kilkaset wydarzeń popularnonaukowych w całej Polsce.

"Przez te dwa lata będziemy promować różne dyscypliny naukowe w sposób najbardziej nam znany, a i lubiany przez naszych odbiorców - przy pomocy pokazów, warsztatów, gier miejskich, questów, filmików. Jeśli zaś warunki związane z pandemią na to pozwolą - wyjdziemy w przestrzeń miasta. Czasem będzie zabawnie, czasem - poważnie. A program skierowany będzie do dorosłych, młodzieży i najmłodszych" - mówi prezes zrzeszającego centra nauki stowarzyszenia SPIN Alicja Harackiewicz, dyrektor Centrum Nauki Experyment w Gdyni.

Wśród tematów, które będą poruszać centra nauki, wymienia ona m.in. biodegradowalne polimery, szyfrowanie, połączenie muzyki i matematyki, opowieści o fraktalach, ruch i bezruch, lotnictwo, roboty kosmiczne, energię jądrową, genetykę i nowotwory. "A my w Centrum Nauki Experyment będziemy się zastanawiać, co by było, gdyby Maria Skłodowska-Curie miała kanał na YouTube" - zapowiada Alicja Harackiewicz.

"Naszym zadaniem jest zbliżać naukę do społeczeństwa, aby te dwa światy się zrozumiały. Chcemy, by przeciętny obywatel wiedział, co się dzieje na uczelniach, w jakim kierunku zmierzają badania, co może być dla niego ważne, a może kluczowe. Świat nauki powinien być interesujący i przyjazny szczególnie dla młodych, którzy dokonują swoich wyborów co do zawodu, ale i dla starszych, by nie obawiać się zmian, nowych technologii i postępu. Każdy powinien rozumieć, że nauka jest wokół niego i jest istotna w jego życiu. Z drugiej strony badacze powinni zabiegać o to, by społeczeństwo interesowało się nauką. Choćby po to, żeby ludzie częściej podejmowali wybory, co do których nauka jest zgodna. Chodzi o to, by się lepiej zrozumieć" - opowiada prezes stowarzyszenia SPIN.

Harackiewicz zwraca też uwagę, że współczesna nauka jest i powinna być coraz bardziej interdyscyplinarna. Zatem dobre komunikowanie badań, zrozumiały język dla naukowców z różnych dyscyplin jest bardzo istotne. "Biolog powinien rozumieć istotę badań fizyka, a mechatronik poznać rewolucję dokonującą się w laboratoriach biochemicznych. Obserwowaliśmy wielkie zainteresowanie łączeniem środowisk akademickich na Festiwalu ScienceCom - sądzimy, że to jest potrzeba i przyszłość nauki" - zauważa.

Jak dodaje, poznawanie nowych tematów to fascynująca przygoda i olbrzymia przyjemność. "Chcemy to pokazać naszym odbiorcom, bo to ważna droga, aby zachęcić kogoś do zainteresowania się nauką" - podsumowuje.

Patronem medialnym projektu "SPINaj naukę" jest serwis Nauka w Polsce - PAP. 

PAP - Nauka w Polsce, Ludwika Tomala

lt/ zan/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2021