21.04.2021
PL EN
25.02.2021 aktualizacja 25.02.2021

Nieregularny sen to większe ryzyko depresji

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Badanie na grupie lekarzy-rezydentów pokazało, że dłuższy brak regularnego snu grozi depresją. To wynik badania z udziałem ponad 2 tys. młodych lekarzy.

Zespół z University of Michigan średnio przez cztery miesiące, z pomocą noszonych na ręce mierników analizował sen 2100 młodych lekarzy, aby sprawdzić jego wpływ na zdrowie psychiczne medyków.

Lekarze, którzy odbywali pierwszy rok stażu, musieli borykać się z długimi dniami intensywnej pracy i nieregularnym planem dnia. To powodowało z kolei zaburzenia cyklu snu.

„Zaawansowane, noszone na ciele czujniki pozwalają nam badać behawioralne i fizjologiczne czynniki zdrowia psychicznego, w tym sen, na dużo większą skalę i bardziej dokładnie, niż było to możliwe wcześniej. Otwiera to nową, ekscytującą drogę badań” - mówi Yu Fang główna autorka publikacji, która ukazała się w piśmie „npj Digital Medicine”.

Czujniki tego typu, używane już przez miliony osób, to stosunkowo nowa technologia i ich dokładność jest jeszcze badana, ale według naukowców, wstępne testy wskazują na precyzję porównywalną do profesjonalnych laboratoryjnych urządzeń.

Jak się okazało, lekarze, którzy spali mniej regularnie, uzyskiwali więcej punktów w testach sprawdzających objawy depresji. Już nawet następnego dnia nastrój ulegał pogorszeniu, gdy dany uczestnik zmienił gwałtownie czas zasypiania i wstawania. Nieregularny sen, wyjaśniają naukowcy, działa podobnie, jak niewysypianie się, czy wyjątkowo późne chodzenie spać.

„Rezultaty te podkreślają znaczenie stałości nawyków związanych ze snem, jako niedocenianego czynnika w radzeniu sobie z depresją i wpływającego na samopoczucie. Praca ta pokazuje także potencjał noszonych na ciele urządzeń dla rozumienia ważnych związanych ze zdrowiem zagadnień, których wcześniej nie mogliśmy badać w dużej skali” - zwraca uwagę prof. Srijan Sen.

Naukowcy przyznają, że relatywnie młody wiek ochotników oraz to, że wszyscy mieli medyczne dyplomy sprawia, że nie była to grupa reprezentatywna dla całego społeczeństwa. Liczą przy tym na to, że w kolejnych badaniach w podobny sposób przyjrzą się innym społecznościom.

Jedną z ciekawszych grup, według badaczy byliby np. młodzi rodzice. „Chciałabym, aby mój roczniak dowiedział się o tych wynikach i budził mnie tylko o 8.21 każdego dnia” - żartuje Yu Fang.

Więcej informacji na stronach:

https://www.eurekalert.org/pub_releases/2021-02/mm-u-iss021721.php

https://www.nature.com/articles/s41746-021-00400-z (PAP)

Marek Matacz

mat/ ekr/

Copyright © Fundacja PAP 2021