01.03.2021
PL EN
23.02.2021 aktualizacja 23.02.2021

MRiRW: nie ma dowodów, by wirus ptasiej grypy przenosił się na człowieka

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Obecnie nie ma dowodów na to, aby wirus grypy ptaków podtypu H5N8 przenosił się na ludzi - poinformowało w poniedziałkowym komunikacie ministerstwo rolnictwa. Nie mniej jednak sytuacja jest monitorowana na bieżąco - zapewniono.

O pierwszym przypadku zakażenia człowieka nowym wirusem ptasiej grypy A(H5N8) poinformował w sobotę rosyjski Rospotriebnadzor, urząd chroniący prawa konsumentów, w tym w sferze zdrowia. Szefowa urzędu Anna Popowa, wyjaśniła, że wirusem zakaziło się w grudniu siedmiu pracowników fermy na południu Rosji. Według niej, przebieg choroby był łagodny.

"Dotychczasowe badania i analizy wykonane w Instytucie Weterynaryjnym – Państwowym Instytucie Badawczym w Puławach i Laboratorium Referencyjnym w Padwie, przy użyciu m.in. technik sekwencjonowania genomu wirusa grypy ptaków, nie wykazały do dziś, aby w Polsce i innych krajach Europy, zarówno w obecnym sezonie grypowym, jak i poprzednich, wirusy grypy ptaków podtypu H5N8 występujące u drobiu i dzikich ptaków posiadały cechy genetyczne wskazujące na chorobotwórczość dla ludzi" - poinformował resort rolnictwa w komunikacie.

Jak czytamy "w odniesieniu do informacji medialnych, dotyczących komunikatu Rosyjskiej Federalnej Służby Nadzoru Ochrony Praw Konsumenta i Dobrobytu (Rospotrebnadzor) (...) dyrektor Państwowego Instytutu Weterynaryjnego w Puławach Krzysztof Niemczuk poinformował ministra rolnictwa i rozwoju wsi Grzegorza Pudę, że na bieżąco monitoruje sytuację w tym zakresie, ściśle współpracując z unijnym laboratorium referencyjnym ds. grypy ptaków (EURL) w Padwie".

Rosja przekazała informację o pierwszym przypadku zakażenia się nowym wirusem przez człowieka do Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Rosyjscy naukowcy z centrum badawczego Rospotriebnadzoru Wektor umieścili dane na temat wirusa A(H5N8) w międzynarodowej bazie GISAID.

W Polsce, w tym roku wykryto 24 ogniska grypy ptaków i stwierdzono 13 przypadków wirusa u dzikich ptaków (głównie u łabędzi). Zdecydowanie najwięcej - ponad 400 ognisk tej choroby jest we Francji. W Niemczech natomiast ujawniono 33 ogniska i ponad 110 przypadków u dzikich ptaków. (PAP)

autorka: Anna Wysoczańska

awy/ drag/

Copyright © Fundacja PAP 2021