21.04.2021
PL EN
28.02.2021 aktualizacja 28.02.2021

Tkankowe implanty nadzieją na leczenie poważnych uszkodzeń krtani

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Badacze z Purdue University (USA) opracowali tkankowe implanty, które mogą pomóc w rekonstrukcji krtani. Dzisiaj po usunięciu tego narządu po urazie czy leczeniu nowotworu chory traci głos i możliwość normalnego oddychania.

Krtań to bardzo złożony organ, który składa się m.in. z nadającej mu strukturę zewnętrznej chrząstki, wewnętrznych mięśni pozwalających na przełykanie, wydawanie głosu, oddychanie, a także z wewnętrznej wyściółki.

Wiele osób niestety wymaga usunięcia krtani z powodu nowotworu czy urazu. Powoduje to utratę głosu oraz konieczność oddychania przez otwór wykonany w szyi.

„Dostępnych jest niewiele opcji rekonstrukcji krtani i nie ma żadnych dla przywrócenia jej wyglądu, struktury i funkcji” - przypomina Stacey Halum dr Stacey Halum współautorka pracy opublikowanej w piśmie „Laryngoscope”.

„Choć chirurdzy czasami używają przeszczepu miejscowej lub innej dostępnej tkanki, aby naprawić ubytki, tkanki te tylko ‘łatają dziury’, czy zamykają ubytki bez przywracania funkcji organu. To dlatego, że przeszczepione tkanki nie są dynamiczne - nie poruszają się, nie kurczą. Z czasem zwykle też tracą masę i tworzą blizny” - wyjaśnia badaczka.

Odpowiedzią na to wyzwanie ma być opatentowany już kolagenowy polimer i tworzone na jego bazie zastępcze tkanki.

W przyszłości mają one pozwolić na rekonstruowanie uszkodzonych krtani.

„Nasze podejście jest wyjątkowe, ponieważ wykorzystujemy dostosowane do przypadku sztucznie tworzone tkanki zawierające mięśnie wytworzone z komórek progenitorowych pobieranych od pacjenta” - podkreśla prof. Sherry Harbin, współautorka pomysłu.

„Jesteśmy przekonani, że umożliwi to pacjentom dostęp do lepszych opcji rekonstrukcji, tak że całkowite laryngotomie przejdą do przeszłości” - kontynuuje ekspertka.

Zdaniem naukowców zastosowania opisanej metody nie muszą ograniczać się do krtani. Według nich podobną technikę będzie można wykorzystać także w rekonstrukcji innych części ciała.

Więcej informacji na stronach:

https://www.purdue.edu/newsroom/releases/2021/Q1/tissue-engineered-implants-provide-new-hope-for-vocal-injuries.html

https://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1002/lary.29282 (PAP)

Autor: Marek Matacz

mat/ agt/

Copyright © Fundacja PAP 2021