Nauka dla Społeczeństwa

19.04.2024
PL EN
06.03.2021 aktualizacja 06.03.2021

Nie każdy „dobry” cholesterol jest korzystny dla zdrowia

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Osoby z wysokim poziomem “dobrego” cholesterolu HDL o dużych cząsteczkach mają zwiększone ryzyko zawału mięśnia sercowego. Tylko małe cząsteczki HDL są faktycznie związane ze zmniejszonym ryzykiem zawału – informuje pismo “Metabolism: Clinical and Experimental”.

Badanie zostało przeprowadzone przez hiszpański zespół specjalistów z Hospital del Mar Medical Research Institute (IMIM), CIBER on Cardiovascular Diseases (CIBERCV), CIBER on Obesity and Nutrition (CIBEROBN), CIBER on Epidemiology and Public Health (CIBERESP), Hospital Clínic-IDIBAPS, IDIBELL, Hospital de la Santa Creu i Sant Pau oraz Hospital Clínico Universitario w Saragossie.

Lipoproteina wysokiej gęstości (High-density lipoprotein, HDL) nazywana jest także cholesterolem HDL lub “dobrym cholesterolem”, ponieważ jej występowanie we krwi wiąże się ze zmniejszonym ryzykiem chorób sercowo-naczyniowych. HDL transportuje cholesterol osadzony w tętnicach do wątroby, która go usuwa.

Natomiast tak zwany zły cholesterol, lipoproteina o niskiej gęstości (Low-density lipoprotein, LDL) powoduje gromadzenie się cholesterolu w tętnicach i zwiększa ryzyko sercowo-naczyniowe.

Chociaż leki obniżające poziom złego cholesterolu zmniejszają ryzyko sercowo-naczyniowe, te, które podnoszą dobry cholesterol, nie okazały się skuteczne w zmniejszaniu ryzyka chorób serca. Skłoniło to naukowców do dalszych badań nad HDL.

Autorzy przeanalizowali cechy genetyczne, które określają wielkość cząsteczek dobrego cholesterolu, a następnie zbadali ich związek z ryzykiem zawału mięśnia sercowego. Jak się okazało, cechy genetyczne związane z wytwarzaniem dużych cząsteczek dobrego cholesterolu są bezpośrednio związane z wyższym ryzykiem zawału serca, podczas gdy cechy związane z małymi cząstkami dobrego cholesterolu są związane z niższym ryzykiem zawału serca.

„Istnieje pozytywny związek przyczynowy między wielkością cząsteczek cholesterolu HDL a ryzykiem zawału serca, więc chociaż musimy podnieść poziom dobrego cholesterolu we krwi, muszą to być zawsze małe cząsteczki” - wyjaśnia główny badacz, dr Robert Elosua, zwiazany z Hospital del Mar-IMIM, CIBERCV i University of Vic-Central University of Catalonia.

Cząsteczki HDL sprawniej przenoszą cholesterol do wątroby, dzięki czemu można go skuteczniej wyeliminować. „Jeśli musimy coś zrobić w odniesieniu do HDL, to jest to zwiększenie liczby drobnych cząsteczek, czyli takich, które właściwie pełnią funkcję eliminacji cholesterolu, takich, które naprawdę przenoszą go do wątroby w celu usunięcia i nie pozwalają na jego gromadzenie się w tętnicach i powodowanie chorób sercowo-naczyniowych” - zaznaczył dr Álvaro Hernáez, badacz IDIBAPS i CIBEROBN.

Obecnie nie ma leków, które podnoszą poziom dobrego cholesterolu i zmniejszają ryzyko chorób układu krążenia.

„To badanie wskazuje na nowe potencjalne cele terapeutyczne dotyczące chorób sercowo-naczyniowych, w tym kilka genów związanych z jakościowymi aspektami cząsteczek HDL, które mogą przyczyniać się do profilaktyki sercowo-naczyniowej” - podsumował dr Albert Prats, badacz w dziedzinie epidemiologii i genetyki układu sercowo-naczyniowego z Hospital del Mar-IMIM i pierwszy autor badania. (PAP)

Autor: Paweł Wernicki

pmw/ ekr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024