21.04.2021
PL EN
03.03.2021 aktualizacja 03.03.2021

Nagroda za monitorowanie temperatury zwierząt hodowlanych

Fot. PAP/Tomasz Wojtasik 22.11.2007 Fot. PAP/Tomasz Wojtasik 22.11.2007

System czujników, działających jak kamery na podczerwień i mierzących ilość energii wydzielanej przez ciało zwierzęcia opracowali absolwenci i naukowcy Politechniki Łódzkiej. Może być on montowany w klatkach lub na korytarzach pomieszczeń dla trzody chlewnej. Za system "Thermoeye" przyznano jedną z tegorocznych nagród Student-Wynalazca.

Nagrodę otrzymali Paweł Kielanowski i Łukasz Adamek, którzy opatentowali „Urządzenie, sposób oraz system monitorowania temperatury zwierząt”. Współtwórcami wynalazku są Hubert Gęsiarz i dr inż. Przemysław Sękalski z Wydziału Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki PŁ.

Jak informuje uczelnia, twórcy patentu stworzyli startup. Doświadczenia zdobyte przy projekcie ThermoEye doprowadziły również do zaprojektowania systemu QuickTemp do wykrywania gorączki wśród ludzi, przydatnego narzędzia do walki z COVID-19.

Nagrodzony system przeznaczony był do monitorowania stanu zdrowia trzody chlewnej i umożliwiał monitorowanie każdego zwierzęcia znajdującego się pod czujnikiem. ThermoEye, zdaniem jego twórców, pozwala szybciej zareagować na pojawiający się w stadzie problem zdrowotny.

"Inspiracją do opracowania urządzenia była potrzeba zmniejszenia ilości antybiotyków stosowanych w hodowli zwierząt, przy jednoczesnym łatwym wykrywaniu pierwszych symptomów choroby w stadzie. System wczesnego wykrywania chorób w stadach liczących kilkadziesiąt tysięcy sztuk zwierząt umożliwi ograniczenie zapobiegawczego stosowania antybiotyków, co nie jest bez znaczenia dla zdrowia ludzi" - mówi Paweł Kielanowski.

Urządzenie dokonuje pomiaru temperatury w trybie całodobowym. Umożliwia ciągłą kontrolę; analizując temperaturę stada oraz czynników środowiskowych wykrywa zwierzę, u którego wystąpił wzrost temperatury. W przypadku wykrycia chorego osobnika, system oznacza świnię farbą spożywczą oraz wysyła powiadomienie sms do hodowcy lub opcjonalnie do weterynarza. Użytkownik - hodowca - może analizować historyczną temperaturę stada oraz otoczenia. Ta funkcjonalność umożliwia bardziej precyzyjny cykl produkcyjny.

Dr inż. Przemysław Sękalski zwraca uwagę na zdalny dostęp do danych z pomiarów oraz wysokie standardy bioasekuracji. System znakowania zwierząt z podwyższoną temperaturą informuje hodowcę o zaistniałym fakcie, pozwalając jednocześnie na odizolowanie wskazanych sztuk.

Nagrodzony wynalazek został wdrożony w kilku lokalizacjach w Polsce. Głównymi odbiorcami są międzynarodowe firmy wyposażające budynki inwentarskie.

Konkurs Student-Wynalazca jest organizowany przez Politechnikę Świętokrzyską dla młodych twórców, którzy w już w czasie studiów zostali autorami lub współautorami opatentowanego wynalazku.

PAP - Nauka w Polsce

kol/ ekr/

Copyright © Fundacja PAP 2021