21.04.2021
PL EN
06.03.2021 aktualizacja 06.03.2021

Zwiększanie obwodu w pasie podczas menopauzy związane z większym ryzykiem chorób serca

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Kobiety, które w okresie menopauzy doświadczają szybkiego przyrostu tkanki tłuszczowej w okolicy brzucha są bardziej narażone na choroby układu sercowo-naczyniowego, niezależnie od wskaźnika masy ciała (BMI) – informują naukowcy z Uniwersytetu Pittsburskiego (USA).

Ich wnioski ukazały się w piśmie „Menopause”.

Analizie poddano dane dotyczące 362 kobiet, których średnia wieku wynosiła 51 lat. Poziom trzewnej tkanki tłuszczowej otaczającej narządy wewnętrzne mierzony był na podstawie tomografii komputerowej. Porównywano także grubość kompleksu intima-media tętnicy szyjnej wewnętrznej, która daje wczesną informację na temat ryzyka chorób serca.

Zaobserwowano, że każdy przyrost trzewnej tkanki tłuszczowej o 20 proc. miał związek ze zwiększeniem grubości kompleksu intima-media tętnicy szyjnej wewnętrznej o 2 proc. niezależnie od wagi i wskaźnika masy ciała kobiet.

„Tłuszcz otaczający narządy wewnętrzne zwiększa wydzielanie toksyn, które mogą być szkodliwe dla zdrowia układu sercowo-naczyniowego. Coraz więcej badań wskazuje, że istotna jest nie tyle ogólna ilość tkanki tłuszczowej u kobiet, co jej lokalizacja” – mówi autorka analizy dr Samar El Khoudary.

Mierzenie poziomu tłuszczu trzewnego za pomocą tomografii jest kosztowne i związane z ekspozycją na promieniowanie, dlatego dobrym nawykiem jest regularne kontrolowanie obwodu w talii – podsumowują autorzy (DOI: 10.1097/GME.0000000000001755).(PAP)

koc/ agt/

Copyright © Fundacja PAP 2021