Ministerstwo Edukacji i Nauki

24.09.2021
PL EN
11.03.2021 aktualizacja 11.03.2021

Chiny i Rosja chcą zbudować księżycową stację badawczą

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Chiny i Rosja podpisały we wtorek list intencyjny w sprawie budowy księżycowej stacji badawczej, która ma powstać na powierzchni lub na orbicie Księżyca – poinformowały rosyjska agencja kosmiczna Roskosmos i chińska państwowa agencja kosmiczna CNSA.

Chiny i Rosja wykorzystają swoje doświadczenie, technologię oraz dorobek badawczo-rozwojowy, aby wspólnie stworzyć plan konstrukcji księżycowej stacji badawczej, i będą współpracowały na rzecz realizacji projektu – napisano na stronie internetowej CNSA.

Planowaną stację określono w komunikacie jako „wszechstronną bazę eksperymentów naukowych, zdolną do długotrwałej działalności autonomicznej, zbudowaną na powierzchni Księżyca lub na jego orbicie”. Mają tam być prowadzone badania w wielu dziedzinach.

W projekcie mogą wziąć udział wszystkie zainteresowane kraje, a Chiny i Rosja będą promowały współpracę międzynarodową na rzecz jego realizacji oraz „eksplorację przestrzeni kosmicznej przez ludzi i jej wykorzystanie w celach pokojowych” – napisano w komunikacie.

List intencyjny podpisali we wtorek podczas telekonferencji szef Roskosmosu Dmitrij Rogozin i szef CNSA Zhang Kejian. Wcześniej we wtorek zamiar współpracy z Chinami w dziedzinie badań kosmicznych potwierdziła również Francja.

Z Kantonu Andrzej Borowiak (PAP)

anb/ akl/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2021