Nauka dla Społeczeństwa

23.04.2024
PL EN
10.03.2021 aktualizacja 11.03.2021

Konkurs Nagroda Jamesa Dysona dla młodych wynalazców

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Do konkursu o nagrodę fundacji brytyjskiego miliardera Jamesa Dysona mogą od 17 marca zgłaszać się obecni studenci i absolwenci kierunków inżynierskich na polskich uczelniach. Oceniane będą projekty wynalazków i nowatorskie konstrukcje, które rozwiązują praktyczne problemy z życia codziennego. Krajowy zwycięzca otrzyma 10 tys. zł.

Konkurs jest otwarty dla studentów wyższych uczelni w dziedzinach inżynierii, projektowania produktów i projektowania przemysłowego oraz dla osób, które w ciągu ostatnich 4 lat ukończyły studia na tych kierunkach. Osoby, które nie chcą pracować w pojedynkę lub studiowały inne kierunki, a chcą podzielić się swoimi pomysłami, mogą zgłosić się jako członkowie zespołu.

Jak informuje na stronie konkursu Fundacja Jamesa Dysona, jest on realizowany w ramach dobroczynnej misji zachęcania młodych ludzi do pasjonowania się konstruowaniem. W ten sposób fundacja wspiera początkujących inżynierów projektantów u progu ich kariery.

Jurorzy, w tym James Dyson, oczekują projektów, w których stosuje się pomysłowe, ale zarazem proste zasady inżynierii. Brytyjski projektant urządzeń przemysłowych oraz założyciel Dyson Ltd sam jest znany jako wynalazca m.in. bezworkowego odkurzacza wykorzystującego separację cykloniczną.

Oceniany będzie nie tylko sam wynalazek, ale również "siła zgłoszenia". Inżynierowie muszą poinformować o znaczeniu swojego wynalazku, ale także o tym, skąd czerpali inspiracje, jak go opracowali i jak doszli do ostatecznego wzoru. Z punktu widzenia jury - "panelu inżynierów Dysona" - cenne są historie wielokrotnych powtórzeń, prób i błędów. Istotna jest też prognoza rentowności: czy innowacja jest czymś, co ludzie zechcą mieć, i czy można ją wyprodukować za rozsądną cenę.

Zgłoszenia obejmują zarówno projekty, prototypy, jak i gotowe do wdrożenia produkty. Przy wszystkich uczestnikach konkursu pozostaną wszelkie prawa własności intelektualnej. Organizatorzy zapewniają, że nie roszczą sobie praw do przychodów z tytułu przekucia zarówno nagrodzonych, jak i zgłoszonych pomysłów w gotowe produkty.

Do etapów międzynarodowych awansują trzy zgłoszenia krajowe. Jedno z nich zostanie nagrodzone. Wygrana na poziomie międzynarodowym wynosi 152 tys. zł, w tym 25 tys. dla uczelni zwycięzcy.

Zgłoszenie należy przedłożyć w języku angielskim. Należy uzupełnić je zdjęciami - wizerunkiem projektu, szkicami z wczesnego etapu, renderingami CAD i wstępnymi prototypami. Można również wybrać prezentację wideo - film nie powinien trwać dłużej niż 3 min i musi pokazywać zarówno proces opracowywania wynalazku, jak i prototyp w działaniu. Materiał wideo należy najpierw przesłać na YouTube lub Vimeo.

Formularz zgłoszeniowy znajduje się na stronie: https://www.jamesdysonaward.org/pl-pl/

PAP - Nauka w Polsce

kol/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024