22.04.2021
PL EN
29.03.2021 aktualizacja 29.03.2021

Poznań/ Zmarł prof. Bohdan Jan Gruchman; były rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

W wieku 92 lat zmarł prof. zw. dr hab. Bohdan Jan Gruchman, rektor-senior Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu. W latach 1967−1969 Gruchman był doradcą ONZ do spraw planowania regionalnego w Libii, a w latach 1972−1974 pracował w Nowym Jorku w ONZ.

O śmierci prof. zw. dr hab. Bohdana Jana Gruchmana poinformował w niedzielę Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu (UEP). Profesor zmarł w sobotę 27 marca 2021 roku, w wieku 92 lat.

Poznańska uczelnia przypomniała, że prof. zw. dr hab. Bohdan Jan Gruchman, rektor-senior Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, był długoletnim, wielce zasłużonym nauczycielem akademickim, dyrektorem Instytutu Planowania w latach 1979−1990, prorektorem UEP w latach 1975−1981 i rektorem UEP w latach 1990−1996.

Gruchman w trakcie swojej kariery naukowej był wielokrotnie nagradzany, m.in. wyróżniony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Orderem Kawalerskim Palm Akademickich Francuskiego Ministerstwa Edukacji Narodowej, Medalem Komisji Edukacji Narodowej, tytułem Zasłużony dla Miasta Poznania, Złotym Hipolitem Towarzystwa im. Hipolita Cegielskiego, doctor honoris causa Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach.

Był także wieloletnim członkiem Komitetu Przestrzennego Zagospodarowania Kraju PAN, Komitetu Ekonomicznego PAN, Instytutu Zachodniego w Poznaniu, członkiem założycielem „Groupe de Recherche Européen sur les Milieux Innovateurs” (GREMI) przy Uniwersytecie Paryskim I Panthéon-Sorbonne, a także członkiem Rady Naukowej przy Prezesie GUS, przewodniczącym Rady Międzynarodowych Targów Poznańskich, prezesem Towarzystwa Przyjaciół Poznańskiej Fary, oraz przewodniczącym Rady Społecznej przy Arcybiskupie Metropolicie Poznańskim, honorowym prezydentem Fundacji UEP.

W latach 1967−1969 Gruchman był doradcą ONZ do spraw planowania regionalnego w Libii, a w latach 1972−1974 pracował w Nowym Jorku w ONZ.

„W Zmarłym Uczelnia straciła jednego z najzacniejszych członków społeczności akademickiej, wybitnego człowieka, którego wkład w rozwój Uczelni trudno przecenić, budzącego podziw i szacunek naukowca, dydaktyka i społecznika” – podkreślono w komunikacie.

Informacje o pogrzebie mają zostać podane w najbliższych dniach. Ze względów epidemicznych żałobne posiedzenie Senatu odbędzie się w auli Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu w późniejszym terminie. (PAP)

autor: Anna Jowsa

ajw/ je/

Copyright © Fundacja PAP 2021