Ministerstwo Edukacji i Nauki

09.12.2021
PL EN
29.03.2021 aktualizacja 29.03.2021

Oblicza wojny - konferencja naukowa

Fot. materiały prasowe Fot. materiały prasowe

Do 11 kwietnia naukowcy zajmujący się dziejami wojskowości mogą zgłosić swój udział w międzynarodowej konferencji pod hasłem "Przed Bitwą". O działach dyplomatycznych, administracyjnych i militarnych, które mają charakter przygotowań do wojny, będą rozmawiali specjaliści różnych dziedzin, m.in. historycy, politolodzy, archeolodzy. Spotkania online odbędą się w dniach 10-11 czerwca.

Organizatorem VI edycji konferencji "Oblicza wojny" jest m.in. Instytut Historii Uniwersytetu Łódzkiego. W tym roku konferencja odbędzie się w formule online. Organizatorzy oczekują, że w wystąpieniach poruszone zostaną zagadnienia związane z poczynaniami wojsk bezpośrednio poprzedzającymi bitewne starcia.

"Proponujemy, by przyjrzeć się np. szkolnictwu wojskowemu, działaniom propagandowym, które poprzedzają konflikt, sylwetkom autorów planów wojennych czy też działalności wywiadu" – mówi jeden z organizatorów konferencji, historyk, prof. Tadeusz Grabarczyk.

Prof. Jarosław Kita z Instytutu Historii UŁ dodaje, że istotne mogą się okazać również wątki związane z mobilizacją armii, budową fortyfikacji czy nawet rytuałem przedbitewnym.

Jak informuje biuro prasowe uczelni, w corocznych obradach uczestniczą nie tylko uznani akademicy, lecz także ci, którzy dopiero wkraczają na ścieżkę naukową, w tym nauk humanistycznych i społecznych. Po każdej edycji Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego publikuje zbiór wybranych tekstów konferencyjnych.

"Od pierwszego spotkania, w którym wzięło udział kilkunastu zaprzyjaźnionych historyków, wydarzenie rozrosło się do przedsięwzięcia przyciągającego ponad 100 badaczy ze wszystkich ważnych ośrodków naukowych w Polsce" – zauważa prof. Grabarczyk, cytowany w komunikacie uczelni.

Poprzednie edycje konferencji odbywały się pod hasłami: "Wojsko w drodze" (2017 - problem translokacji wojska, życie codzienne żołnierzy podczas przemieszczania się armii i mniejszych jednostek), "Ludzie wojny" (2018 - sylwetki bohaterów i zdrajców, polityków i oprawców, oficerów i szeregowców, wybitnych wodzów i nieudaczników), "Armia kontra natura" (2019 - wpływ uwarunkowań naturalnych, np. obecności błota na polu walki, na prowadzenie działań wojskowych".

Organizatorami przedsięwzięcia są: Wydział Filozoficzno-Historyczny UŁ, Instytut Historii UŁ, Katedra Historii Średniowiecznej, Katedra Historii Polski XIX w., Katedra Historii Polski i Świata po 1945 r., Polskie Towarzystwo Historyczne oddz. Łódź, Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego (wydawca).

Więcej informacji można znaleźć na stronie uczelni i na Fb.

PAP - Nauka w Polsce

kol/ zan/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2021