22.04.2021
PL EN
30.03.2021 aktualizacja 30.03.2021

Poznań/Prof. Jean-Marie Lehn honorowym doktorem UAM

Fot.Fotolia Fot.Fotolia

Senat Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu nadał w poniedziałek tytuł doktora honoris causa profesorowi Jean-Marie Lehnowi – laureatowi Nagrody Nobla w dziedzinie chemii. Na razie nie wiadomo, kiedy odbędzie się uroczystość wręczenia tytułu.

O decyzji uczelnianego senatu poinformowała w poniedziałek rzeczniczka UAM Małgorzata Rybczyńska. Jak zaznaczyła, termin uroczystości wręczenia tytułu uzależniony jest od rozwoju pandemii.

Rzeczniczka zacytowała w przekazanym komunikacie słowa z recenzji prof. dr. hab. Janusz Jurczak z Instytutu Chemii Organicznej Polskiej Akademii Nauk w Warszawie.

"Żaden z chemików czytających te słowa nie powinien mieć cienia wątpliwości, że z naukowego punktu widzenia prof. Lehn jest niekwestionowanym kandydatem do tego szczególnego wyróżnienia, jakim jest doktorat honorowy" - napisał prof. Jurczak.

"Sama możliwość pisania opinii o laureacie Nagrody Nobla z chemii, jednym z twórców naprawdę nowej chemii XX wieku, chemii supramolekularnej, wizjonerze i przewodniku pokoleń chemików, jest czymś niezwykłym" - zaznaczył prof. dr. hab. Maciej Kubicki z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Rektor uczelni prof. Bogumiła Kaniewska powiedziała po decyzji senatorów, że tytuł doktora honoris causa dla prof. Jean-Marie Lehna to "zaszczyt dla UAM".

Rzeczniczka podkreśliła, że naukowiec jest przyjacielem poznańskiego uniwersytetu. "Absolwenci UAM przygotowywali w Strasburgu prace doktorskie, odbywali tam staże. Naukowiec wspierał starania poznańskiej uczelni o granty, był w nich konsultantem. Jest również laureatem Medalu za Zasługi dla UAM. Decyzja senatu o przyznaniu mu tytułu doktora honoris causa zapadła jednogłośnie" - podała.

Uczelnia przypomniała, że Jean-Marie Lehn urodził się w 1939 roku w Rosheim, w Alzacji. Studia chemiczne na Uniwersytecie w Strasburgu, pod opieką prof. Guy Ourissona, zaowocowały w 1963 roku doktoratem. Na Uniwersytecie Harvarda spędził roczny staż podoktorski, pod opieką noblisty, prof. Roberta Woodwarda.

"Pracował nad totalną syntezą witaminy B12, a także wykonywał pierwsze obliczenia kwantowomechaniczne z prof. Roaldem Hoffmannem. Po powrocie do Francji prof. Jean-Marie Lehn zaczął tworzyć własną grupę badawczą. W budowanym od podstaw laboratorium uniwersyteckim w Strasburgu rozpoczął studia nad rozpoznawaniem kationów nieorganicznych i organicznych przez syntetyczne receptory zwane kryptandami" – podała uczelnia.

Na podstawie wyników tych badań oraz głębokich przemyśleń związanych z relacjami międzycząsteczkowymi typu gość-gospodarz, prof. Lehn uznał, że należy wprowadzić nowy system interpretacyjny dla procesów biologicznych i złożonych układów chemicznych, uwzględniający dynamikę tych oddziaływań.

Jak podano, to odkrywcze narzędzie interpretacyjne nazwał chemią supramolekularną, którą w sposób kompletny wyposażył w stosowne pojęcia i definicje, za co w 1987 roku uhonorowany został Nagrodą Nobla.

Nagroda przyznana została prof. Lehnowi, a także Donaldowi J. Cramowi i Charlesowi J. Pedersenowi, za "stworzenie i zastosowanie cząsteczek zdolnych do specyficznych oddziaływań z dużą selektywnością". (PAP)

autor: Rafał Pogrzebny

rpo/ zan/

Copyright © Fundacja PAP 2021