Nauka dla Społeczeństwa

29.03.2024
PL EN
31.03.2021 aktualizacja 31.03.2021

Sztuczny układ pokarmowy człowieka do badań żywieniowych

Sztuczny przewód pokarmowy. Fot. SGGW. Sztuczny przewód pokarmowy. Fot. SGGW.

Aparatura pozwalająca na bardzo wierne naśladowanie i monitorowanie procesów zachodzących w żołądku, jelicie cienkim oraz jelicie grubym w kontrolowanych warunkach będzie wykorzystywana do prac badawczych Instytutu Nauk o Żywieniu Człowieka w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.

Jak informuje uczelnia, dynamiczny model sztucznego przewodu pokarmowego SHIME2® umożliwia badania mikrobioty, czyli wszystkich mikroorganizmów, które zasiedlają ludzki układ pokarmowy: bakterii, wirusów, grzybów, drożdży i pierwotniaków.

Naukowcy będą wykorzystywać aparaturę w badaniach dotyczących układu pokarmowego dzieci, dorosłych i osób starszych. Sztuczny przewód pokarmowy wykorzystywany będzie do wykonywania doświadczeń w zakresie m.in. metabolizmu składników diet i ich wpływu na mikrobiotę jelitową. Prowadzone tu będą również badania żywności probiotycznej.

Aparatura została zakupiona w ramach modernizacji kampusu SGGW w celu stworzenia Centrum Badawczo-Rozwojowego Żywności i Żywienia. Szkoła Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie jest pierwszą uczelnią w Polsce, która dysponuje tą technologią.

PAP - Nauka w Polsce

kol/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024