Ministerstwo Edukacji i Nauki

28.09.2021
PL EN
13.04.2021 aktualizacja 13.04.2021

Czarnek: nikt nigdy nie myślał i nie będzie myślał w naszym ministerstwie o tym, by likwidować PAN

07.04.2021. PAP/Radek Pietruszka 07.04.2021. PAP/Radek Pietruszka

Nikt nigdy nie myślał i nie będzie myślał, a przynajmniej dopóki ja jestem ministrem edukacji i nauki, w naszym ministerstwie o tym, żeby likwidować Polską Akademię Nauk – powiedział we wtorek minister Przemysław Czarnek.

Czarnek pytany był we wtorek w radiu RMF FM, czy Międzynarodowa Akademia Kopernikańska – o której powstaniu piszą media – ma zastąpić Polską Akademią Nauk.

"To jest jakiś absurd. Nie wiem, z czego on w ogóle wynika, gdzie to wyczytali panowie z PAN-u, zwłaszcza pan prezes Duszyński" – odpowiedział minister.

Według niego "PAN jest instytucją, która jest bardzo potrzebna Polsce i służy Polsce". "Trzeba spowodować, żeby służyła jeszcze lepiej, żeby ten potencjał, który w PAN-ie jest rzeczywiście, był jeszcze bardziej uwalniany" – powiedział Czarnek.

"Nikt nigdy nie myślał i nie będzie myślał, a przynajmniej dopóki ja jestem ministrem edukacji i nauki, w naszym ministerstwie o tym, żeby likwidować Polską Akademię Nauk" – zapewnił minister.

Na pytanie, kiedy projekt ten lub inny o programach kopernikańskich, o Międzynarodowej Akademii Kopernikańskiej zostanie przyjęty przez ministerstwo edukacji i nauki, Czarnek odparł: "Zakładamy, że zarówno projekt dotyczący Narodowego Programu Kopernikańskiego, jak i projekt dotyczący reformy PAN – bo takie też są analizowane w naszym ministerstwie – będą gotowe na jesieni tego roku".

Jak pisze "Dziennik Gazeta Prawna", Ministerstwo Edukacji i Nauki z okazji 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika planuje w 2023 r. uruchomić Narodowy Program Kopernikański. Ma on spowodować, że polskie instytucje naukowe dogonią te najlepsze na świecie. Jego realizacją zajmie się nowa instytucja – Międzynarodowa Akademia Kopernikańska. Pieczę nad nią będzie sprawować premier.(PAP)

Autor: Edyta Roś

ero/ joz/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2021