Nauka dla Społeczeństwa

23.04.2024
PL EN
14.04.2021 aktualizacja 14.04.2021

Olsztyn/ UWM rozpoczął szkolenia diagnostów, fizjoterapeutów i farmaceutów, którzy będą szczepić przeciw COVID-19

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

Uniwersytet Warmińsko-Mazurski rozpoczął szkolenia farmaceutów, diagnostów laboratoryjnych i fizjoterapeutów, którzy będą prowadzić szczepienia przeciw COVID-19. Chętnych jest blisko 160 osób, pierwsze 44 już przeszkolono- poinformowała prof. Jadwiga Snarska dyrektor Szkoły Zdrowia Publicznego.

"W pierwszym terminie przeszkoliliśmy 44 osoby, z których 22 otrzymały już certyfikaty Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego. Po części teoretycznej kandydaci do przeprowadzania szczepień, przystępują do części praktycznej i warsztatów. Składają się na nie podstawy udzielania pierwszej pomocy przedlekarskiej oraz techniki wykonywania iniekcji domięśniowych" - powiedziała prof. Snarska.

Kolejne grupy chętnych będą się szkolić w następnych terminach przez cały kwiecień. Jeśli zgłoszą się kolejne osoby, układany będzie harmonogram szkoleń na maj. Szkolenia są przeprowadzane przez Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Zakładzie Dydaktyki i Centrum Symulacji Medycznych a warsztaty i zajęcia praktyczne przeprowadzają pracownicy Nauk o Zdrowiu - Collegium Medicum UWM.

W trakcie pandemii do szczepień przeciw COVID-19 kwalifikować będą mogli, oprócz lekarzy posiadających już takie prawo, również m.in. dentyści, pielęgniarki, położne, felczerzy, ratownicy medyczni lub higienistki szkolne - wynika z rozporządzenia ministra zdrowia.

Fizjoterapeuci, farmaceuci, diagności laboratoryjni będą mogli realizować szczepienia, jeśli uzyskają dokument (certyfikat) potwierdzający ukończenie szkolenia teoretycznego, dostępnego na platformie e-learningowej Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego i zaliczonego szkolenia warsztatowego i praktycznego.

Szkolenie to obejmuje naukę podania szczepionki w postaci iniekcji domięśniowej oraz podjęcie działań w przypadku wystąpienia nagłej reakcji alergicznej lub innego stanu zagrożenia życia pacjenta następującego bezpośrednio po przeprowadzeniu szczepienia. 

PAP - Nauka w Polsce,  Agnieszka Libudzka

ali/ krap/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024