Nauka dla Społeczeństwa

19.04.2024
PL EN
14.04.2021 aktualizacja 14.04.2021

USA/ Pfizer zapewnia o bezpieczeństwie swej szczepionki przeciwko Covid-19

27.12.2020. PAP/Grzegorz Momot 27.12.2020. PAP/Grzegorz Momot

Firma farmaceutyczna Pfizer zapewniła o bezpieczeństwie swej szczepionki przeciwko Covid-19. W tweecie opublikowanym we wtorek podkreśliła, że taki stan rzeczy potwierdzają wyniki badań przeprowadzonych po podaniu 200 milionów dawek preparatu na całym świecie.

Oświadczenie Pfizera pojawiło się w ślad za zaleceniem amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków oraz amerykańskich Centrów Kontroli i Zapobiegania Chorobom, by wstrzymać szczepienia jednodawkowym preparatem firmy Johnson & Johnson. Rekomendacja wynikła z faktu, że u pięciu Amerykanek stwierdzono zakrzepy krwi po przyjęciu szczepionki tej firmy.

W związku z decyzją federalnej agencji ds. zdrowia publicznego akcja szczepień przeciwko koronawirusowi bazuje obecnie w Stanach Zjednoczonych tylko na preparacie BionNTech i Pfizera oraz Moderny.

"Po podaniu ponad 200 milionów dawek na całym świecie firma Pfizer przeprowadziła kompleksową ocenę bieżących całościowych danych dotyczących bezpieczeństwa szczepionki Pfizer i BioNTech BNT162b2. Nie dostarczyła ona dowodów na to, by tętnicze powikłania zakrzepowo-zatorowe z trombocytopenią lub bez niej stanowiły ryzyko związane ze stosowaniem naszej szczepionki Covid-19" – zadeklarowała amerykańska firma.

W oświadczeniu zwrócono uwagę na fakt, że analiza danych dot. bezpieczeństwa szczepionki obejmowała przegląd wszystkich niepożądanych skutków ubocznych szczepionki i wydarzeń w okresie do 27 marca 2021 roku.

"Przy tak ogromnej liczbie osób zaszczepionych do tej pory żadne obserwacje medyczne dotyczące zakrzepicy nie obniżyły poziomu bezpieczeństwa naszej szczepionki potwierdzonego jako wysoki w badaniach klinicznych fazy nr 3" – podkreśliło w swym oświadczeniu kierownictwo Pfizera.

Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP)

ad/ mars/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024