Nauka dla Społeczeństwa

29.03.2024
PL EN
23.04.2021 aktualizacja 23.04.2021

Leki na alergię mogą zmniejszać korzyści z aktywności fizycznej

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Leki przeciwhistaminowe, stosowane często podczas alergii, mogą zmniejszać efekty treningu – informują naukowcy z Belgii i Danii. Ich wnioski publikuje pismo „Science Advances”.

Badacze z Uniwersytetu w Gandawie i z Uniwersytetu Kopenhaskiego obserwowali sześciu mężczyzn i dwie kobiety, którzy jeździli na rowerze treningowym przez 40 minut bez leków antyhistaminowych oraz po przyjęciu leków blokujących receptory histaminowe H1 i H2 (DOI: 10.1126/sciadv.abf2856). Zablokowanie działania histaminy spowodowało mniejszy wzrost przepływu krwi w mięśniach podczas ćwiczeń.

Podczas kolejnego eksperymentu 18 mężczyzn wzięło udział w sześciotygodniowym programie treningowym, podczas którego ćwiczyli na rowerze treningowym trzy razy w tygodniu. Połowa z nich przyjmowała leki przeciwhistaminowe. Wśród mężczyzn stosujących leki zaobserwowano mniejszą poprawę wytrzymałości i przepływu krwi oraz mniejszy przyrost tkanki mięśniowej niż w grupie kontrolnej.

Leki przeciwhistaminowe dzielą się na dwie kategorie w zależności od receptora histaminowego, który blokują. Te, które blokują receptor H1 są stosowane w celu złagodzenia objawów alergii, a te, które blokują H2 – w leczeniu problemów ze strony układu pokarmowego.

Histamina produkowana jest przez organizm z wielu powodów. Jednym z nich jest wspomaganie regulacji przepływu krwi w mięśniach, zwłaszcza po wysiłku. Zwiększenie przepływu krwi pomaga mięśniom odbudowywać się i zwiększać masę. Wyniki tych badań wskazują, że podczas przyjmowania leków blokujących histaminę nasze ciało doświadcza mniejszych korzyści z treningu – podsumowują autorzy.(PAP)

koc/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024