Ministerstwo Edukacji i Nauki

06.05.2021
PL EN
16.04.2021 aktualizacja 16.04.2021

MEiN: odbyło się spotkanie kierownictwa resortu z prezesem PAN w sprawie reformy akademii

07.04.2021. Pałac Staszica w Warszawie, siedziba Polskiej Akademii Nauk. PAP/Radek Pietruszka 07.04.2021. Pałac Staszica w Warszawie, siedziba Polskiej Akademii Nauk. PAP/Radek Pietruszka

Nie ma planów dotyczących zlikwidowania Polskiej Akademii Nauk – podkreśliło w czasie piątkowego spotkania kierownictwo Ministerstwa Edukacji i Nauki z prezesem akademii prof. Jerzym Duszyńskim – informuje MEiN. W czasie rozmowy zaznaczono jednak, że PAN wymaga reformy.

O spotkaniu kierownictwa MEiN z prezesem PAN resort poinformował w piątek na swojej stronie internetowej

W spotkaniu udział wzięli, oprócz ministra Przemysława Czarnka i prezesa PAN prof. Jerzego Duszyńskiego, również wiceministrowie Wojciech Murdzek i Włodzimierz Bernacki. Tematem rozmów była informacja dotycząca rzekomej likwidacji Polskiej Akademii Nauk.

"Podczas spotkania kierownictwo ministerstwa szczegółowo wyjaśniło wszystkie wątpliwości. Po raz kolejny podkreślono również, że MEiN nie ma planów dotyczących zlikwidowania PAN. W czasie rozmowy zaznaczono, że Polska Akademia Nauk wymaga zreformowania, na co od dawna zwraca uwagę środowisko akademickie. Nie ma mowy jednak o tym, aby likwidować PAN" – napisano.

Spotkanie jest pokłosiem informacji ujawnionych na początku kwietnia przez portal OKO.press, który podał, że Polską Akademię Nauk miałby zastąpić Narodowy Program Kopernikański (NPK), a zmianę taką krytycznie ocenia prezes PAN prof. Jerzy Duszyński. Według prezesa PAN jest to projekt powstający bez najmniejszych konsultacji z instytucjami reprezentującymi naukę w Polsce. Prof. Duszyński ocenił, że nowa instytucja różni się od PAN "całkowitym podporządkowaniem woli polityków".

Po tej publikacji minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek wielokrotnie zapewniał, że nie ma planów likwidacji PAN oraz że w MEiN nie trwają żadne prace dotyczące likwidacji PAN. "To dorobek i pewne dziedzictwo, które trzeba po prostu rozwijać, a niektóre obszary trzeba wspierać i reformować" – mówił.

W poniedziałek w Radiu Maryja Czarnek powiedział, że NPK jest zupełnie czymś innym niż to, czym zajmuje się PAN.

"Mamy w 2023 r. 550. rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika, który jest najbardziej znanym polskim naukowcem na świecie. Ta rocznica skłania nas do tego, żeby opracować program wsparcia polskiej nauki po to, żeby dźwignąć ją zdecydowanie wyżej niż dzisiaj znajduje się w rankingach, również przy współpracy z wieloma polskimi wybitnymi naukowcami, zwłaszcza z obszaru nauk ścisłych, takich, które uprawiał Kopernik, a rozsianych po całym świcie z dorobkiem takim, który niekiedy przekracza i przewyższa dorobek niejednej polskiej uczelni" – mówił Czarnek.

We wtorek w RMF FM Czarnek pytany, kiedy projekt ten lub inny o programach kopernikańskich, o Międzynarodowej Akademii Kopernikańskiej zostanie przyjęty przez MEiN, powiedział: "Zakładamy, że zarówno projekt dotyczący Narodowego Programu Kopernikańskiego, jak i projekt dotyczący reformy PAN – bo takie też są analizowane w naszym ministerstwie – będą gotowe na jesieni tego roku".(PAP)

Autor: Szymon Zdziebłowski

szz/ joz/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2021