Nauka dla Społeczeństwa

20.04.2024
PL EN
19.04.2021 aktualizacja 19.04.2021

Płock/ Uczelnia kupi wirtualny stół anatomiczny; edukacyjny projekt wspiera mazowiecki samorząd

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Mazowiecka Uczelnia Publiczna w Płocku kupi wirtualny stół anatomiczny, który będzie służył studentom pielęgniarstwa, położnictwa i kosmetologii podczas zajęć z np. anatomopatologii czy fizjologii. Na zakup innowacyjnego sprzętu 400 tys. zł przeznaczył samorząd Mazowsza.

Mazowiecki urząd marszałkowski poinformował, że umowę związaną z doposażeniem w wirtualny stół anatomiczny podpisali w piątek marszałek Adam Struzik i rektor Mazowieckiej Uczelni Publicznej prof. dr hab. Maciej Słodki.

"Samorząd Mazowsza przekaże 400 tys. zł na zakup wirtualnego stołu anatomicznego dla Mazowieckiej Uczelni Publicznej w Płocku. Ten innowacyjny sprzęt będzie wykorzystywany przez studentów pielęgniarstwa, położnictwa i kosmetologii podczas zajęć z anatomii, anatomopatologii i fizjologii" – przekazano w komunikacie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego.

W informacji podkreślono, że "stół anatomiczny będzie elementem bazy dydaktycznej ułatwiającej ubieganie się o zgodę Ministerstwa Edukacji i Nauki na uruchomienie innych kierunków medycznych w Mazowieckiej Uczelni Publicznej w Płocku".

"To bardzo nowoczesne i funkcjonalne narzędzie edukacyjne. Poprzez połączenie trzech urządzeń w jednym, czyli RTG, tomografu komputerowego i rezonansu magnetycznego stół jest doskonałą alternatywą do nauki anatomii człowieka i ułatwi zdobywanie wiedzy młodym ludziom, którzy w przyszłości zasilą kadry medyczne i będą pomagać pacjentom" – ocenił marszałek Struzik, który z wykształcenia jest lekarzem.

Według mazowieckiego urzędu marszałkowskiego wirtualny stół anatomiczny prezentuje wirtualne ciało człowieka w rzeczywistych rozmiarach z realistyczną i dokładną wizualizacją 3D anatomii ludzkiej: szkieletu, organów i tkanek. Urządzenie to – jak zaznaczono w komunikacie – "ułatwi studentom poznanie budowy i rozmieszczenia poszczególnych narządów oraz umożliwi symulowanie doświadczenia ze stołu operacyjnego i sekcyjnego".

"Studenci i instruktorzy będą mogli zgromadzić się wokół stołu wizualizacyjnego, aby bardzo dokładnie obejrzeć narządy i tkanki. Dodatkowo dzięki zastosowanemu w nim interfejsowi dotykowemu będą mogli z łatwością przekazywać sobie nawzajem pomysły czy polecenia, a także sprawdzić swoją wiedzę poprzez udział w quizach i konkursach" – wyjaśnił mazowiecki urząd marszałkowski.

W informacji zwrócono uwagę, że studenci "będą też mogli za pośrednictwem internetu wymieniać się informacjami oraz dyskutować na temat analizowanych przypadków z użytkownikami tego typu wirtualnych stołów na całym świecie".

Rektor Mazowieckiej Uczelni Publicznej przyznał, że placówka ta zabiegała od kilku lat o pozyskanie wirtualnego stołu anatomicznego do prowadzenia specjalistycznych zajęć dydaktycznych. "Już w przyszłym roku akademickim korzystać z niego będą studenci pielęgniarstwa, położnictwa czy kosmetologii" – zapowiedział prof. Słodki, cytowany w komunikacie mazowieckiego urzędu marszałkowskiego.

Jak podkreślił rektor Mazowieckiej Uczelni Publicznej, w przyszłości wirtualny stół będzie mógł tam służyć także studentom wydziału lekarskiego, którego uruchomienie jest przez placówkę planowane. (PAP)

mb/ joz/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024