Nauka dla Społeczeństwa

19.04.2024
PL EN
23.04.2021 aktualizacja 23.04.2021

Odtworzono 700 tys. lat temperatur oceanu

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Zrekonstruowano temperatury oceanów z ostatnich 700 tys. lat. Wniosek jest jednoznaczny: nawet w dawnych czasach, w okresach cieplejszego klimatu, temperatury oceanów nie były tak wysokie, a stężenie dwutlenku węgla tak duże jak obecnie – piszą naukowcy na łamach „Climate of the Past”.

Wyniki badań uzyskali naukowcy z Uniwersytetu Berneńskiego w Szwajcarii na podstawie analizy rdzenia lodowego wydobytego na Antarktydzie.

Okazuje się, że temperatury oceanu ok. 450 tys. lat temu w ciepłym okresie ziemskiego klimatu były niższe niż obecnie. Niższe było również stężenie CO2, mimo podobnej intensywności promieniowania słonecznego.

Naukowcy przypominają, że ok. 93 proc. dodatkowego ciepła, które wytwarza się w wyniku zwiększania ilości gazów cieplarnianych, magazynowane jest przez ocean, nie zaś w atmosferze. Oznacza to, że gdyby nie ocean, efekt cieplarniany wywołany przez człowieka byłby znacznie gwałtowniejszy.

Analizując rdzeń lodowy, naukowcy badają występowanie gazów uwięzionych w lodzie, takich jak argon, krypton, ksenon czy azot. Poziom każdego gazu w wodzie morskiej zależy od temperatury oceanu. Dlatego stosunek tych gazów w próbkach lodu może być wykorzystany do rekonstrukcji dawnych średnich temperatur.

Temperatury sprzed setek tys. lat określane są laboratorium w Bernie z iście szwajcarską precyzją, bo z dokładnością do 0,4 st. C.

Węcej: www.unibe.ch/news/media_news/media_relations_e/media_releases/2021/media_releases_2021/ocean_temperature_reconstructed_over_the_last_700000_years/index_eng.html (PAP)

krx/ ekr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024