Ministerstwo Edukacji i Nauki

07.05.2021
PL EN
28.04.2021 aktualizacja 28.04.2021

Kraków/ Pogrzeb prof. Mirosława Handkego w czwartek na cmentarzu Rakowickim

PAP/JACEK TURCZYK 14.07.2000 PAP/JACEK TURCZYK 14.07.2000

W czwartek na cmentarzu Rakowickim odbędzie się ostatnie pożegnanie prof. Mirosława Handkego, ministra edukacji w rządzie Jerzego Buzka i byłego rektora Akademii Górniczo-Hutniczej – poinformowała uczelnia.

Uroczystości pogrzebowe prof. Mirosława Handkego rozpoczną się w czwartek o godz. 10.00 w kolegiacie św. Anny w Krakowie, gdzie odprawiona zostanie msza święta żałobna. Jej transmisja dostępna będzie na stronie internetowej AGH.

"Ze względu na trwający stan epidemiczny udział w niej będzie ograniczony. Jeśli warunki pogodowe pozwolą, na dziedzińcu kolegiaty przygotowane będą dodatkowe miejsca siedzące, w limicie zgodnym z sanitarnymi obostrzeniami" – przekazała w środę AGH. W południe na cmentarzu Rakowickim nastąpi ostatnie pożegnanie profesora.

O śmierci byłego rektora, który zmarł w wieku 75 lat, uczelnia poinformowała w ubiegły czwartek. Prof. Handke był chemikiem, rektorem AGH w latach 1993-1998. W latach 1997-2000 pełnił funkcję ministra edukacji narodowej w rządzie Jerzego Buzka, był też współtwórcą reformy systemu oświaty z 1999 r.

Prof. Handke urodził się w 1946 r. w Lesznie. Studia na Wydziale Matematyczno-Fizyczno-Chemicznym ukończył w 1969 r. na Uniwersytecie Jagiellońskim. Jeszcze tego samego roku związał się z AGH. Był m.in. założycielem struktur i wiceprzewodniczącym NSZZ "Solidarność" na tej uczelni. Profesor był też twórcą i długoletnim kierownikiem Zakładu Chemii Krzemianów AGH, który przekształcony został w Katedrę Chemii Krzemianów i Związków Wielkocząsteczkowych Wydziału Inżynierii Materiałowej i Ceramiki.

Na rektora uczelni wybrano go dwukrotnie. Funkcję tę pełnił w latach 1993-1996 i 1996-1998. "Był to okres niezwykle intensywnej pracy, zreformowano strukturę organizacyjną uczelni (zniesiono instytuty, a powołano katedry) i system finansowy uczelni. System finansowy działał niezwykle efektywnie i pozwolił na wyprowadzenie uczelni z głębokiego deficytu, o jego zaletach świadczy to, że obowiązuje on prawie w niezmienionej postaci do chwili obecnej" – czytamy na stronie uczelni.

Naukowiec był przewodniczącym Konferencji Rektorów Polskich Uczelni Technicznych, a także inicjatorem i współzałożycielem Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP). Od końca października 1997 r. do 20 lipca 2000 r. pełnił także funkcję ministra edukacji narodowej w rządzie Jerzego Buzka. Był współtwórcą reformy systemu oświaty z 1999 r.

Jak podała AGH, były rektor opublikował ok. 150 prac, z których ponad 100 jest na liście Google Scholar. Prof. Handke jest autorem podręczników akademickich i książek, współpracował z czasopismami naukowymi, był redaktorem czasopism wydawanych przez Elsevier oraz członkiem krajowych i zagranicznych stowarzyszeń naukowych.(PAP)

nak/ joz/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2021