Ministerstwo Edukacji i Nauki

29.11.2021
PL EN
29.04.2021 aktualizacja 29.04.2021

Światowa Unia Ochrony Przyrody: ochrona środowiska redukuje ryzyko konfliktów zbrojnych

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

Praca na rzecz ochrony i odnowy środowiska naturalnego może zredukować ryzyko konfliktów zbrojnych na świecie - wynika z opublikowanego w środę raportu Światowej Unii Ochrony Przyrody (IUCN).

Według dokumentu w ciągu ostatnich 30 lat w krajach, gdzie zasoby naturalne (m.in. dostęp do wody) malały bądź ulegały degradacji, częściej dochodziło do konfliktów.

"Raport udowadnia, że społeczeństwa mogą czerpać liczne korzyści z ochrony przyrody" - powiedział główny ekonomista IUCN Juha Siikamaki.

IUCN wykazała, że konflikty występują rzadziej tam, gdzie obszary przyrodnicze są chronione. Szacuje się, że takie obszary stanowią ok. 15 proc. terenów na świecie i przypada na nie zaledwie 3 proc. z ponad 85 tys. przeanalizowanych na potrzeby raportu konfliktów w ciągu ostatnich 30 lat.

Jeśli zasoby naturalne maleją, ludność która na nich polega, zmuszona jest do rywalizowania o nie między sobą, co może prowadzić do zbrojnych rozwiązań.

Jako przykład IUCN podaje, że przemoc w państwach graniczących z wysychającym jeziorem Czad w środkowej Afryce, czyli w Nigrze, Nigerii, Czadzie i Kamerunie, zaczęła narastać, odkąd tamtejsze społeczności pasterskie, rolnicze i rybackie zaczęły mieć coraz bardziej ograniczony dostęp do wody.

Przytoczono także analizę opublikowaną wcześniej przez ONZ, że ok. 40 proc. wojen domowych w latach 1950-2010 wiązało się zasobami naturalnymi.

Raport IUCN zaleca kontynuowanie konserwacji środowiska naturalnego nawet w regionach ogarniętych wojną, podkreślając, że może to pomóc w łagodzeniu tych konfliktów. Apeluje też o zapewnienie ochrony osobom pracującym na rzecz przyrody. (PAP)

skib/ akl/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2021