Ministerstwo Edukacji i Nauki

18.05.2021
PL EN
03.05.2021 aktualizacja 03.05.2021

Suplementy z kwasami omega-3 pomagają dzieciom z wysokim poziomem cholesterolu

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Kwasy omega-3 mogą chronić dzieci z zaburzeniem gospodarki lipidowej przed chorobami serca w przyszłości. Substancje te redukują m.in. szkodliwe stany zapalne.

Jak zwracają uwagę naukowcy z Uniformed Services University of the Health Sciences, według wcześniejszych badań obecne m.in. w rybach kwasy tłuszczowe typu omega-3 obniżają ryzyko chorób układu krążenia i sprzyjają zdrowemu starzeniu się.

„Ponieważ u dzieci z wysokim poziomem cholesterolu choroba wieńcowa rozwija się już na początku życia, potrzebne jest trwające całe życie leczenie rozpoczęte w dzieciństwie” - mówi dr Marguerite M. Engler główna autorka badania prezentowanego online w trakcie American Physiological Society's (APS) annual meeting at Experimental Biology 2021.

To szczególnie ważne w czasie, kiedy otyłość staje się globalnym problemem, a długotrwałe skutki stosowania leków obniżających poziom cholesterolu u dzieci nie są dobrze poznane - podkreślają naukowcy.

Przebadali oni młode osoby w wieku od 9 do 16 lat z historią wysokiego poziomu cholesterolu.

Dzieci przez 6 tygodni odżywiały się według tzw. diety śródziemnomorskiej bogatej w chude białko, warzywa, pełne ziarno i korzystne tłuszcze zawarte np. w oliwie czy rybach.

Przez kolejnych 6 tygodni kontynuowały taką dietę, ale przyjmowały dodatkowo suplement z kwasem eikozapentaenowym (DPA, jeden z ważnych dla człowieka kwasów omega-3).

Okazało się, że suplementy dodatkowo zwiększyły we krwi dzieci ilość zarówno DPA, jak i innego kwasu omega-3 (DHA, dokozaheksaenowego).

Ta druga substancja, jak wyjaśniają badacze, ma działanie przeciwzapalne i zapobiega sklejaniu się płytek krwi, co chroni naczynia krwionośne.

„Dobra wiadomość jest taka, że według naszych wyników, u dzieci z wysokim ryzykiem chorób serca można zmienić profil lipidowy na bardziej korzystny z pomocą suplementacji kwasami omega-3, działający przeciwzapalnie i związany z mniejszym ryzykiem chorób serca oraz ze zdrowszym starzeniem się" - wskazują badacze.

Warto jednak wspomnieć niedawną analizę badań klinicznych przeprowadzoną przez zespół z Virginia Commonwealth University, która wskazała, że u ludzi z podniesionym poziomem trójglicerydów we krwi suplementy z kwasami omega-3 zwiększają ryzyko migotania przedsionków.

Więcej informacji na stronie:https://www.eurekalert.org/pub_releases/2021-04/eb-osh041521.php (PAP)

Autor: Marek Matacz

mat/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2021