Ministerstwo Edukacji i Nauki

26.09.2021
PL EN
04.05.2021 aktualizacja 04.05.2021

Ciechanów/ W Parku Nauki Torus obrazy wyświetlane na ekranie z suchej mgły

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

W Parku Nauki Torus w Ciechanowie (Mazowieckie) zainstalowano interaktywny ekran do wyświetlanie obrazów na warstwie suchej mgły. To pierwsza tego typu placówka w Polsce, która dysponuje takim rozwiązaniem. Będzie ono dostępne dla zwiedzających od 4 maja – informuje Urząd Miasta.

Park Nauki Torus w Ciechanowie został otwarty w sierpniu 2019 r. Nazwa placówki pochodzi od znajdującej się tam unikatowej wieży ciśnień, pochodzącej z lat 70. XX wieku - to obiekt wyróżniony ze względu na swą oryginalność w rankingu The World Geography.

Jak przekazał ciechanowski samorząd, "na wystawie stałej w Parku Nauki Torus będzie można zobaczyć na żywo, dotknąć i wypróbować jedno z najnowszych rozwiązań technologicznych współczesnego świata multimediów". "Ponowne otwarcie już 4 maja. Na zwiedzających czeka technologiczna nowość. Park Nauki Torus stał się pierwszą placówką tego typu w Polsce, w której pojawił się interaktywny ekran mgłowy" – anonsuje nową atrakcję ciechanowski Urząd Miasta.

W informacji wyjaśniono, że ekran mgłowy, który zainstalowano w tamtejszym Parku Nauki Torus, umożliwia "interaktywne kształtowanie jego zawartości". "To rozwiązanie oparte na opatentowanym pomyśle polskiej firmy specjalizującej się w wyświetlaniu hologramów" – podkreślono w komunikacie.

Według ciechanowskiego Urzędu Miasta, ekran mgłowy ma ponad 5 metrów kw. powierzchni, która w całości wykorzystywana jest do interakcji z użytkownikiem – obrazy wyświetlane są "w powietrzu" na bardzo cienkiej warstwie suchej mgły. "Rozwiązanie to pozwala widzowi przechodzić przez ekran, dotykać go, a przede wszystkim wchodzić z nim w interakcje i poprzez dotyk mieć wpływ na to, co wyświetla" – zaznaczono w informacji.

"Park Nauki Torus to idealne miejsce do upowszechniania nowoczesnych technologii, które będą zmieniać świat w najbliższej przyszłości. Chcemy oferować nie tylko turystom, ale przede wszystkim młodym mieszkańcom miasta możliwość konfrontacji z takimi rozwiązaniami, które inspirują i zachęcają do nauki" – powiedział prezydent Ciechanowa Krzysztof Kosiński, cytowany w komunikacie.

Jak podał Urząd Miasta, "dzięki projekcji na mgle można dokładnie obejrzeć konstrukcję wieży ciśnień i samodzielnie przekręcić jej wizualizację tak, aby zajrzeć do torusa z góry". "Wśród dostępnych dla turystów aplikacji znajdują się też interaktywne gry oraz możliwość obejrzenia fotografii i filmów o mieście. Starsze dzieci będą mogły bez użycia dodatkowych kontrolerów budować wirtualny rurociąg, a młodsze zbierać na czas multimedialne słoiczki z ratuszowym miodem" – wyjaśnił ciechanowski samorząd.

Urząd Miasta zapowiedział, że poza zwiedzaniem od 4 maja wystawy, na której znajduje się m.in. interaktywny ekran mgłowy, uczestnicy zajęć na terenie Parku Nauki Torus będą mogli brać udział m.in. w warsztatach z zakresu chemii, fizyki, biologii, przy czym dla najmłodszych dostępne będą aktywności np. "Klub małego Alchemika".

Wykonana ze stali konstrukcja wieży cieśnień w Parku Nauki Torus w Ciechanowie składa się z torusa, czyli zbiornika o pojemności 1560 metrów sześc., który kształtem przypomina obwarzanek oraz ze stanowiącej jego wsparcie hiperboloidy jednopowłokowej o wysokości 22 metrów, zbudowanej z siatki 64 rur, której podstawa ma średnicę ponad 11 metrów, a szczyt - gdzie osadzony jest torus - prawie 18 metrów.

Wieża i teren wokół niej został zrewitalizowany w ramach inwestycji prowadzonej od 2017 r. z wykorzystaniem środków unijnych. Inwestycja kosztowała ponad 10 mln zł. W wybudowanym pawilonie dydaktycznym o powierzchni ok. 600 metrów kw. zorganizowano sale edukacyjne przeznaczone m.in. na warsztaty multimedialne rozwijające zainteresowania matematyką, fizyką, chemią i techniką. W obiekcie znajduje się kawiarnia Cafe Pitagoras z widokiem na zrewitalizowaną wieżę ciśnień, park z alejkami i fontanną.

Jak informuje ciechanowski Urząd Miasta, zgodnie z obecnymi obostrzeniami pandemii koronawirusa, funkcjonująca na terenie Parku Nauki Torus kawiarnia prowadzi sprzedaż wyłącznie na wynos - Cafe Pitagoras otworzy swój ogródek restauracyjny 15 maja, a od 29 maja, będzie można skorzystać z oferty kawiarni wewnątrz. (PAP)

mb/ robs/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2021