Ministerstwo Edukacji i Nauki

12.06.2021
PL EN
06.05.2021 aktualizacja 06.05.2021

Trwa nabór do 21. edycji Programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki

Źródło: Fotolia Źródło: Fotolia

Jeszcze tylko do 11 maja br. można zgłaszać się do 21. edycji Programu stypendialnego L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki. Polki prowadzące badania z zakresu szeroko pojętych nauk o życiu, otrzymają możliwość prezentacji i promocji swoich osiągnięć naukowych oraz roczne stypendium.

Organizator i partnerzy Programu wraz z jury ponownie poszukują badaczek, które chcą zaprezentować prowadzone przez siebie badania oraz przedstawić plany ich rozwoju. Program jest skierowany do kobiet zarówno na początkowym, jak i zaawansowanym etapie prac badawczych, które aktywnie działają w zakresie szeroko pojętych nauk o życiu - przypominają w prasowym komunikacie organizatorzy konkursu.

17-osobowe jury pod przewodnictwem prof. Ewy Łojkowskiej wyróżni 6 badaczek , przyznając: 3 stypendia habilitacyjne po 35 000 zł, 2 stypendia doktoranckie po 30 000 zł i 1 stypendium magisterskie w wysokości 20 000 zł. Dodatkowo wszystkie stypendystki Programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki otrzymują stypendia konferencyjne Ministerstwa Edukacji i Nauki, dzięki którym będą mogły promować swoje osiągnięcia na międzynarodowych konferencjach naukowych na terenie Europy. Oficjalne ogłoszenie nazwisk stypendystek 21. edycji programu planowane jest na październik br.

"W Polsce jest wiele ambitnych i zdolnych naukowczyń, które potrzebują wsparcia, aby rozwijać potencjał naukowy i promować wyniki swoich badań. Dalsze wspieranie kobiet w nauce jest szczególnie ważne teraz, w czasie trwającej już ponad rok pandemii SARS-CoV-2, gdy rola nauk o życiu jest tak kluczowa. Chcemy docenić oraz promować ich pracę, wzmacniając tym samym reprezentację kobiet w świecie nauki. W imieniu całego jury zachęcam do aplikowania do tegorocznej edycji Programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki, jednego z najbardziej rozpoznawalnych programów stypendialnych w Polsce" – mówi prof. Ewa Łojkowska, przewodnicząca Jury polskiej edycji Programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki, cytowana w prasowym komunikacie.

Zgłoszenia można przesyłać za pośrednictwem strony www.lorealdlakobietinauki.pl. Znajduje się tam m.in. regulamin, który określa zasady, warunki i kryteria aplikacji. Badaczki mogą zgłaszać swój dorobek naukowy w trzech kategoriach: habilitacyjnej, doktoranckiej i magisterskiej, opisując swój warsztat naukowy, uzyskane wyniki oraz plany dotyczące realizacji badań w obszarze nauk o życiu, m.in. medycyny, biologii, fizyki, chemii, biotechnologii.

Do programu mogą aplikować badaczki, które mieszkają w Polsce, a w roku wypłacania nagrody (2022) nie osiągną 26. roku życia – w przypadku magistrantek, 32. roku życia – w przypadku doktorantek, oraz 40. roku życia – w przypadku habilitantek.

Regulamin zgłoszeń przewiduje możliwość wydłużenia o dodatkowy rok wyznaczonej granicy wiekowej w przypadku kandydatek, które w trakcie pracy naukowej, przebywały na urlopie macierzyńskim (odpowiednio w przypadku magistrantek do 27. roku życia, w przypadku doktorantek do 33. roku życia i w przypadku habilitantek do 41. roku życia).

Przez ostatnie 20 lat stypendia przyznano 105 wybitnym badaczkom pracującym w Polsce. W jubileuszowej, 20. edycji Programu Dla Kobiet i Nauki w 2020 roku, wyróżnionych zostało sześć kobiet.

PAP - Nauka w Polsce

ekr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2021