Nauka dla Społeczeństwa

19.04.2024
PL EN
10.05.2021 aktualizacja 10.05.2021

Każde złamanie po menopauzie zwiększa ryzyko kolejnych złamań

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Po menopauzie nie tylko złamania szyjki kości udowej czy kręgosłupa, ale także nogi, ręki, nadgarstka i innych kości wskazują na ryzyko dalszych złamań - sugerują wyniki badań opublikowanych na łamach pisma “EClinicalMedicine”.

Aktualne wytyczne dotyczące leczenia osteoporozy zwracają szczególną uwagę na złamania szyjki kości udowej (znane jako “złamania biodra”) lub kręgosłupa jako zwiększające ryzyko kolejnych złamań kości. Jednak nowe badanie przeprowadzone przez specjalistów z University of California w Los Angeles (UCLA) sugerują, że złamane nogi, ręki czy nadgarstka również powinno wywołać alarm.

Naukowcy przeanalizowali dane z lat 1993-2018 dotyczące ponad 157 000 kobiet w wieku od 50 do 79 lat. Dane pochodzą z Women's Health Initiative, krajowego badania finansowanego przez National Heart, Lung and Blood Institute.

Jak się okazało u kobiet po menopauzie początkowe złamania przedramienia, nadgarstka, ramienia lub barku, górnej części nogi, kolana, podudzia lub kostki oraz biodra lub miednicy wiązały się z 3- do 6-krotnym wzrostem ryzyka dla kolejnych złamań. To odkrycie dotyczyło wszystkich badanych grup wiekowych, przy czym wyższe ryzyko było bardziej wyraźne wśród kobiet rasy czarnej, Latynosek, a także kobiet z Azji i Pacyfiku niż wśród białych kobiet nie będących Latynoskami.

Autorzy zauważyli pewne ograniczenia badania, w tym fakt, że złamania zgłaszali uczestnicy. Jednak wcześniejsze badania wykazały, że statystyki dotyczące złamań zgłaszanych przez samych pacjentów są dość dokładne w porównaniu ze statystykami z dokumentacji medycznej. Ponadto naukowcy nie posiadali informacji o złamanych żebrach, co mogło doprowadzić ich do niedoszacowania ryzyka innych złamań - możliwe, że prawdziwy efekt mógłby być nawet bardziej wyraźny niż pokazują wyniki - i zmierzono gęstość mineralną kości tylko u części uczestniczek, dlatego naukowcy nie mogli zbadać, czy ryzyko przyszłych złamań było związane z gęstością kości.

“Złamanie, niezależnie od lokalizacji, wskazuje na ogólną tendencję do łamania kości w przyszłości, w innym miejscu" - powiedziała dr Carolyn Crandall, główna autorka badania i profesor medycyny w David Geffen School of Medicine na UCLA.

„Aktualne wytyczne kliniczne kładą nacisk tylko na złamania biodra i kręgosłupa, ale nasze odkrycia podważają ten punkt widzenia - powiedział Crandall. - Nie zwracając uwagi na to, które rodzaje złamań zwiększają ryzyko przyszłych złamań, tracimy okazję do zidentyfikowania osób z podwyższonym ryzykiem przyszłego złamania i doradzania im w zakresie zmniejszania ryzyka".

Chociaż potrzeba więcej badań, aby zrozumieć, dlaczego kobiety z niektórych grup etnicznych są po początkowym złamaniu kości szczególnie narażone na kolejne złamania, zdaniem autorów ich odkrycia „wskazują, że wskazana jest agresywna obserwacja kobiet po menopauzie, u których wystąpiły początkowe złamania. Nasze wyniki posłużą doradztwu, opracowaniu przyszłych wytycznych i zaprojektowaniu badań interwencyjnych dotyczących wyboru odpowiednich kandydatów do farmakoterapii.” (PAP)

Autor: Paweł Wernicki

pmw/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024