Ministerstwo Edukacji i Nauki

13.06.2021
PL EN
08.05.2021 aktualizacja 08.05.2021

Poznań/ Wmurowano kamień węgielny pod nowy dom studencki na Morasku

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Nowy dom studencki na poznańskim Morasku ma pomieścić 160 pokoi jednoosobowych wraz z węzłem sanitarnym i aneksem kuchennym, i 120 pokoi dwuosobowych. W piątek wmurowano kamień węgielny pod rozpoczynającą się inwestycję. Koszt budowy ma wynieść ponad 53 mln zł.

Dom studencki powstanie obok Collegium Historicum, w sąsiedztwie obiektów Centrum Zaawansowanych Technologii. Projekt architektoniczny akademika, którego autorem jest biuro architektoniczne DEDECO Sp. z o.o "Warszawa" sp. k. z Warszawy, został wybrany w 2019 r. w drodze konkursu.

Dom studencki ma pomieścić 160 pokoi jednoosobowych wraz z węzłem sanitarnym i aneksem kuchennym, w tym na każdej kondygnacji jeden pokój dla osoby z niepełnosprawnością. Znajdzie się tam także 120 pokoi dwuosobowych z węzłem sanitarnym i aneksem kuchennym. Na każdej kondygnacji będzie też m.in. kuchnia z jadalnią i pralnia z suszarnią. W akademiku powstanie również m.in. stołówka, klub studencki, przedszkole, sklep minimarket i siłownia. Akademik będzie liczył w sumie 5 kondygnacji, w tym 4 mieszkalne.

W piątek odbyła się uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod nową inwestycję. Jak podkreśliła rektor UAM prof. Bogumiła Kaniewska, "7 maja 1919 roku pierwszy rektor mówił: +Macie, młodzi przyjaciele, wykształcić się w uniwersytecie nie tylko naukowo, lecz nie mniej macie wydoskonalić się na dobrych obywateli kraju+. Dlatego uczczenie święta UAM położeniem kamienia węgielnego pod dom studencki pokazuje, jak ważnym jest dla uniwersytetu i jak ważną była zawsze społeczność studencka”.

"Studentki i studenci nadają naszym działaniom sens, są źródłem naszej energii, ale też nadzieją na przyszłość naszego miasta i kraju. Dlatego chcemy przyciągać do Poznania ludzi zdolnych, kreatywnych, czasem niepokornych i buntowniczych, by zmieniali na lepsze UAM teraz i przez następne sto lat" – zaznaczyła Kaniewska.

Obecny na uroczystości zastępca prezydenta Poznania Jędrzej Solarski wskazał, że "symboliczne wmurowanie kamienia węgielnego przypomina nam, jak ważnym fundamentem w rozwoju naszego miasta są uczelnie poznańskie, a szczególnie Uniwersytet im. Adama Mickiewicza".

"Chciałbym serdecznie pogratulować odwagi, że w tak trudnym okresie pandemii decydujecie się państwo na kolejną inwestycję. Nie mogę się już doczekać, kiedy pierwsi studenci będą mogli zamieszkać w akademiku" – dodał.

Akademik Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu na kampusie Morasko zbuduje wyłoniona w przetargu firma ALSTAL Grupa Budowlana sp. z o.o. sp. k. z Bydgoszczy. Prace budowlane mają potrwać do połowy sierpnia 2022 r. Koszt inwestycji to ponad 53 mln zł. (PAP)

Autor: Anna Jowsa

ajw/ joz/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2021