Ministerstwo Edukacji i Nauki

22.09.2021
PL EN
10.05.2021 aktualizacja 10.05.2021

Bydgoszcz/ Konsorcjum UKW i Edurewolucje stworzy egzorękę

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Konsorcjum Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy i spółki Edurewolucje skonstruuje mechanicznego robota - egzorękę, który będzie wykorzystywany do rehabilitacji. Projekt uzyskał grant w wysokości prawie 2,4 mln zł z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

"Pierwsza część projektu obejmuje skonstruowanie mechanicznego robota rehabilitacyjnego. Druga to opracowanie specjalistycznego oprogramowania dostosowującego rodzaj wsparcia i siłę do aktualnych potrzeb i programu rehabilitacji pacjenta, przy czym pozwoli to na adaptację robota do bieżących zmian w stanie zdrowia pacjenta" - poinformował rzecznik UKW Tomasz Zieliński.

Rzecznik zapowiedział stworzenie zautomatyzowanego modelu rehabilitacji wspierającego pacjentów, ich rodziny oraz fizjoterapeutów, w tym w samodzielnej rehabilitacji domowej przy zdalnym wsparciu pacjenta przez fizjoterapeutów. Dodał, że przełoży się to na zwiększenie dostępności, obniżenie kosztów i poprawę efektywności codziennej żmudnej rehabilitacji w przypadku deficytu w obszarze funkcji kończyny górnej.

Koordynatorem grantu ze strony Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego jest prof. Izabela Rojek.

Konkurs NCBR "Rzeczy są dla ludzi" zakłada finansowanie badań przemysłowych, prac rozwojowych i prac przedwdrożeniowych realizowanych przez jednostki naukowe, przedsiębiorstwa i konsorcja składające się z tych podmiotów.

Konsorcjum Instytutu Informatyki i Wydziału Mechatroniki UKW oraz spółki Edurewolucje uzyskało grant na projekt "Opracowanie funkcjonalnego egzoszkieletu ręki do aktywnego treningu i rehabilitacji". Jego wartość wynosi 2,96 mln zł, z czego dofinasowanie NCBR to 2,35 mln zł. (PAP)

autor: Jerzy Rausz

rau/ wj/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2021