Ministerstwo Edukacji i Nauki

13.06.2021
PL EN
11.05.2021 aktualizacja 11.05.2021

WHO: indyjski szczep koronawirusa to wariant wywołujący niepokój

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) oświadczyła, że uznaje indyjski szczep koronawirusa za wariant wywołujący szczególny niepokój, podobnie jak wcześniej szczepy z RPA, Wielkiej Brytanii i Brazylii. Według WHO, badania sugerują większą zaraźliwość tego wariantu.

O sklasyfikowaniu wariantu B.1.617 jako wywołującego poważne zaniepokojenie poinformowała w poniedziałek podczas konferencji główna ekspertka WHO odpowiedzialna za Covid-19 Maria van Kerkhove. Zaznaczyła jednocześnie, że obecna wiedza na temat tej odmiany SARS-CoV-2 jest ograniczona.

"Klasyfikujemy go jako wariant szczególnej uwagi na poziomie globalnym. Mamy pewne informacje, które sugerują zwiększoną zaraźliwość wirusa" - powiedziała van Kerkhove. "Zostało to jednak zademonstrowane w początkowych badaniach i dlatego potrzebujemy znacznie więcej informacji na temat tego wariantu wirusa i wszystkich jego linii genetycznych" - dodała.

Podczas konferencji WHO poinformowano, że trwają badania nad zaraźliwością indyjskiego wariantu, siłą wywoływanych objawów oraz jego podatnością na przeciwciała zaszczepionych osób. Pierwsze badania w Indiach wykazały, że przeciwciała są w stanie zneutralizować ten wariant wirusa.

Wariant B.1.617 został po raz pierwszy wykryty w Indiach w październiku 2020 roku. Szerzenie się go może być skutkiem rekordowej fali zakażeń w Indiach, która spowodowała w tym kraju zapaść służby zdrowia i kryzys humanitarny. Liczba oficjalnie wykrywanych nowych zakażeń od trzech tygodniu utrzymuje się w Indiach na poziomie ponad 300 tys. dziennie, choć w ciągu ostatnich dwóch dni zaczęła spadać.

W poniedziałek dyrektor WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus ogłosił start akcji "Razem dla Indii", której celem jest zebranie funduszy na zakup tlenu medycznego, leków i sprzętu dla szpitali w tym kraju. (PAP)

osk/ ap/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2021