Nauka dla Społeczeństwa

20.04.2024
PL EN
12.05.2021 aktualizacja 12.05.2021

Szczepionka Novavax skuteczna także przeciwko wariantowi południowoafrykańskiemu SARS-CoV-2

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

Nowa szczepionka przeciwko COVID-19, wyprodukowana przez amerykańską firmę Novavax, jest skuteczna przeciwko południowoafrykańskiemu wariantowi SARS-CoV-2 - wynika z badania opublikowanego na łamach „New England Journal of Medicine”. Całkowicie chroni przez ciężkim, a w znaczącym stopniu także przed łagodnym przebiegiem zakażenia.

„Ta publikacja (DOI: 10.1056/NEJMoa2103055) potwierdza zachęcający profil bezpieczeństwa naszej szczepionki oraz efekt ochronny dla różnych wariantów koronawirusa” - mówi dr Gregory M. Glenn, prezes ds. badań i rozwoju Novavax.

W randomizowanym badaniu fazy 2b, zaślepionym, z kontrolowanym placebo, oceniano skuteczność, bezpieczeństwo i immunogenność szczepionki Novavax u zdrowych dorosłych oraz w małej grupie dorosłych z wirusem HIV.

Wykazano, że preparat ma ogólną skuteczność w ochronie przed południowoafrykańskim wariantem B.1.351 (we wszystkich grupach) na poziomie 49 proc. po wstępnej analizie (opublikowanej w „NEJM”) i tyle samo po późniejszej pełnej analizie (jeszcze niepublikowanej).

Jeśli chodzi o skuteczność u samych zdrowych osób dorosłych (bez HIV), to była ona na poziomie 60 proc. (analiza wstępna) i 55 proc. (pełna analiza).

Przeważająca liczba przypadków zachorowań miała przebieg łagodny do umiarkowanego. Pięć przypadków ciężkiego przebiegu choroby, które zaobserwowali badacze u uczestników, dotyczyło osób z grupy przyjmującej placebo.

„Zebrane dane stanowią przekonujący argument za zastosowaniem szczepionki Novavax w miejscach, w których dominuje wariant B.1.351, czyli na większości obszaru Południowej Afryki, w celu zmniejszenia ryzyka wystąpienia łagodnej choroby, a także zmaksymalizowania ochrony przed ciężkim COVID-19” - mówi dr Madhi. (PAP)

autorka: Katarzyna Czechowicz

kap/ ekr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024