Ministerstwo Edukacji i Nauki

13.06.2021
PL EN
11.05.2021 aktualizacja 11.05.2021

ABM ogłosiła konkurs na wsparcie badań klinicznych z wykorzystaniem technologii RNA

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Ruszył nabór wniosków w konkursie Agencji Badań Medycznych na wsparcie komercyjnych badań klinicznych z wykorzystaniem technologii RNA – poinformowała w poniedziałek ABM. Środki przeznaczone na konkurs to 300 mln zł. Nabór wniosków trwa do 20 lipca.

Konkurs – jak podkreśla Agencja - ma kluczowe znaczenie z punktu widzenia bezpieczeństwa epidemiologicznego państwa i profilaktyki chorób zakaźnych. Stanowi też odpowiedź na aktualne potrzeby systemu ochrony zdrowia, związane ze zwalczaniem wirusa SARS-CoV-2.

"Oczekiwanym rezultatem konkursu jest przyspieszenie rozwoju na terenie Polski innowacyjnych szczepionek i terapii opartych o RNA oraz udostępnienie ich pacjentom" – informuje ABM.

Zakres działań objętych konkursem to opracowanie innowacyjnego rozwiązania w obszarze produktów leczniczych, służących poprawie bezpieczeństwa epidemiologicznego Polski, możliwego do wdrożenia we własnej działalności gospodarczej. Dofinansowanie można uzyskać na realizację badań podstawowych, badań przemysłowych, prac rozwojowych oraz usługi doradcze.

Działania podejmowane w ramach projektu powinny zakładać opracowanie i doprowadzenie do co najmniej I fazy badań klinicznych polskiej szczepionki mRNA, a w dalszej perspektywie skomercjalizowanie wyników tych prac oraz osiągnięcie możliwości produkcyjnych szczepionek mRNA na terenie Polski (poprzez stworzenie pilotażowej linii produkcyjnej).

Nabór adresowany jest m.in. do przedsiębiorstw, występujących w konsorcjum np. uczelnią wyższą, federacją podmiotów systemu szkolnictwa wyższego i nauki, PAN, podmiotami prowadzącymi głównie działalność naukową w sposób samodzielny i ciągły; Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego.

Wnioskodawcy muszą w ramach swojej działalności prowadzić badania naukowe i prace rozwojowe, posiadać osobowość prawną i siedzibę na terytorium Polski.

Środki finansowe przeznaczone na konkurs to 300 mln zł.

Nabór wniosków w systemie trwa od 10 maja 2021 r. od godziny 12.00 do 20 lipca 2021 r. do godziny 12.00, wyłącznie w formie dokumentu elektronicznego za pośrednictwem systemu teleinformatycznego, dostępnego na stronie agencji. (PAP)

Autor: Katarzyna Lechowicz-Dyl

ktl/ mhr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2021