Nauka dla Społeczeństwa

24.04.2024
PL EN
12.05.2021 aktualizacja 12.05.2021

Do 25 maja naukowcy mogą zgłaszać się do programu Bekker NAWA

Źródło: Fotolia Źródło: Fotolia

Do 25 maja doktoranci i naukowcy wszystkich dziedzin nauki mogą zgłaszać się do czwartej edycji programu Bekker Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej. Pobyt w partnerskiej uczelni za granicą może trwać od 3 do 24 miesięcy. Budżet czwartej edycji programu wynosi 28 mln zł - poinformowała NAWA.

Program ma wspierać mobilność międzynarodową doktorantów, naukowców i nauczycieli akademickich przez umożliwienie im rozwoju naukowego w zagranicznych ośrodkach badawczych oraz akademickich na całym świecie.

W czwartej edycji programu wyjazdy naukowe mogą trwać od 3 do 24 miesięcy i rozpocząć się najwcześniej 1 marca 2022 r., a najpóźniej 1 października 2022 r. Rozpoczynającym Bekker NAWA zapewnia finansowanie stypendium obejmującego koszty utrzymania stypendysty związane z pobytem naukowca w zagranicznym ośrodku goszczącym oraz dodatek mobilnościowy. Budżet czwartej edycji programu to 28 mln zł.

Dotychczas w programie Bekker NAWA wzięło udział 400 naukowców. Najczęściej wybieranym kierunkiem są Stany Zjednoczone, gdzie NAWA współpracuje z takimi uniwersytetami jak: California-Berkeley, California Institute of Technology, Columbia, Harvard, Massachusetts Institute of Technology, Princeton, Stanford oraz University of Chicago. Wśród krajów europejskich największym zainteresowaniem cieszy się Wielka Brytania oraz Niemcy.

Na potrzeby specjalnego raportu Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej zapytała swoich stypendystów, jakie korzyści osiągnęli dzięki pobytowi na renomowanych uczelniach zagranicznych. Publikacje znalazły się na pierwszym miejscu. Prawie każdy stypendysta miał możliwość opublikowania przynajmniej jednej pracy, będącej efektem wspólnego wysiłku naukowców pracujących w jednym zespole. Aż 95 proc. przyznało, że po powrocie do Polski kontynuowało współpracę z ośrodkiem goszczącym. Oprócz okazji bezpośredniej pracy z „wybitnym naukowcem o międzynarodowym autorytecie”, laureaci podkreślali, że stypendium poszerzyło możliwość aplikowania o nowe granty i udział w konferencjach.

Więcej informacji o programie: https://nawa.gov.pl/naukowcy/program-imienia-bekkera

PAP - Nauka w Polsce

uka/ ekr

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024