Ministerstwo Edukacji i Nauki

13.06.2021
PL EN
14.05.2021 aktualizacja 14.05.2021

Rzeszów/ Minister Czarnek przekazał rzeszowskim uczelniom niemal 19 mln zł

14.05.2021. Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek podczas konferencji prasowej w Sali Kolumnowej Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie, 14 bm. Minister Czarnek wręczył czeki dla Uniwersytetu Rzeszowskiego i Politechniki Rzeszowskiej na realizację projektów w ramach finansowania inwestycji związanych z działalnością naukową. PAP/Darek Delmanowicz 14.05.2021. Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek podczas konferencji prasowej w Sali Kolumnowej Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie, 14 bm. Minister Czarnek wręczył czeki dla Uniwersytetu Rzeszowskiego i Politechniki Rzeszowskiej na realizację projektów w ramach finansowania inwestycji związanych z działalnością naukową. PAP/Darek Delmanowicz

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek przekazał niemal 19 mln zł dwóm rzeszowskim uczelniom - uniwersytetowi oraz politechnice. Pieniądze będą przeznaczone m.in. na zakup aparatury badawczej oraz budowę serwerowni.

Uroczystość przekazania czeków rektorom obu uczelni odbyła się w piątek w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim w Rzeszowie.

Jak podkreślił Czarnek, przekazane pieniądze wzmocnią potencjał naukowy zarówno uniwersytetu jak i politechniki. Ta ostatnia uczelnia dostała m.in. ponad 11 mln zł na budowę serwerowni.

Nawiązując do tych pieniędzy minister powiedział, że „skok informatyczny”, który dzięki tej inwestycji będzie możliwy przyczyni się do jeszcze większej jakości badań i nauki.

Czarnek przekazał też obu rektorom czeki dla studenckich kół naukowych, które działają na uczelniach. „Myślę, że te niespełna 550 tys. zł dla studenckich kół naukowych w ramach programu +Studenckie koła naukowe tworzą innowacje+ będą bardzo dobrze tutaj spożytkowane” – podkreślił.

Rektor Uniwersytetu Rzeszowskiego Sylwester Czopek, dziękując za przekazane pieniądze, ponad 7 mln zł, zaznaczył, że wydane zostaną na rozwój badań i zakup potrzebnej aparatury, w tym m.in. mikroskopów.

„Rozwijane będą badania, które będą mogły być konkurencyjne do tych, które powstają w bardzo uznanych laboratoriach światowych. Pieniądze zostaną w całości przeznaczone na zakup sprzętu, który będzie umożliwiał taki skok jakościowy do prowadzenia badań w wielu dyscyplinach. Od dyscyplin związanych z rolnictwem i technologią żywności poprzez dyscypliny medyczne aż po humanistykę” – zapowiedział.

Z kolei rektor Politechniki Rzeszowskiej Piotr Koszelnik mówił, że ponad 11 mln zł, które uczelnia otrzymała zostanie wydane na rozwój serwerowni.

„Dziękuję za środki, które wzmocnią infrastrukturę informatyczną uczelni. Myśląc o inwestycjach często rozumiemy, że będziemy budować budynki, ale ostatnie miesiące pokazały, że uczelnie bez budynków mogą, niestety, żyć, ale bez systemów informatycznych nie. Dlatego postanowiliśmy doinwestować nasze systemy informatyczne tak, abyśmy mogli w przyszłości zabezpieczyć się na wypadek takich sytuacji” – powiedział rektor PRz.

Natomiast wojewoda podkarpacki Ewa Leniart podkreśliła, że rozwój rzeszowskich uczelni jest ważny dla całego regionu. Przypomniała, że w Rzeszowie studiuje blisko 40 tys. osób. (PAP)

Autor: Wojciech Huk

huk/ krap/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2021