Ministerstwo Edukacji i Nauki

12.06.2021
PL EN
18.05.2021 aktualizacja 18.05.2021

UE/ EMA: szczepionkę BioNTech-Pfizer można do miesiąca trzymać w lodówce

Fot.  EPA/MOHAMED MESSARA  3.05.2021 Fot. EPA/MOHAMED MESSARA 3.05.2021

Europejska Agencja Leków (EMA) poinformowała w poniedziałek, że szczepionkę przeciwko Covid-19 firm BioNTech-Pfizer można trzymać do 31 dni w temperaturze 2-8 stopni Celsjusza. Dotychczas dozwolony czas przechowywania w zwykłej lodówce wynosił pięć dni.

"Komitet ds. leków dla ludzi (CHMP) EMA zalecił zmianę w zatwierdzonych (...) warunkach przechowywania szczepionki Covid-19 opracowanej przez firmy BioNTech i Pfizer. Ułatwi to obchodzenie się ze szczepionką w ośrodkach szczepień w całej Unii Europejskiej" - czytamy w komunikacie Agencji przesłanym przedstawicielom mediów.

"Zmiana ta wydłuża zatwierdzony okres przechowywania nieotwartej rozmrożonej fiolki w temperaturze 2–8 stopni Celsjusza (tj. w normalnej lodówce) z pięciu dni do jednego miesiąca (31 dni). Zmiana została zatwierdzona po dokonaniu oceny dodatkowych danych z badań stabilności. (...) Oczekuje się, że zwiększona elastyczność w zakresie przechowywania i obchodzenia się ze szczepionką będzie miała znaczący wpływ na planowanie i logistykę wprowadzania szczepionek w państwach członkowskich UE" - doprecyzowała EMA.

Z Brukseli Artur Ciechanowicz (PAP)

asc/ tebe/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2021