Ministerstwo Edukacji i Nauki

13.06.2021
PL EN
20.05.2021 aktualizacja 20.05.2021

Kielce/ Pasieka z recyklingu stanęła na dachu Politechniki Świętokrzyskiej

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Pasieka z recyklingu stanęła w czwartek na dachu Politechniki Świętokrzyskiej. Ule zostały wykonane m.in. z bębnów starych pralek.

Politechnika Świętokrzyska włączyła się w proekologiczne działania. W Światowy Dzień Pszczół na dachu biblioteki PŚk stanęła nietypowa pasieka wykonana z materiałów pozyskanych z recyklingu.

Pomysłodawcą oraz wykonawcą pięciu uli był grafik i pszczelarz – Tomasz Waśkiewicz, który zaprojektował domy dla pszczół z wykorzystaniem m.in. metalowych elementów pochodzących z bębnów pralek.

"Z naturą niejednokrotnie ludzie obchodzą się w sposób okrutny. Chcemy podkreślić, że pszczoły i inne stworzenia są bliskie naszym sercom. Niech pszczoły będą przykładem dla studentów, że by powstawał miód ich pracy, potrzeba wiele wysiłku i współpracy" – mówił profesor Zbigniew Koruba, rektor Politechniki Świętokrzyskiej.

Projekt został realizowany przy wsparciu partnerów - m.in. Fundacji Odzyskaj Środowisko, Reverse Logistic Group i Organizacji Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego CCR.

"Bardzo nam zależy na promocji obiegu zamkniętego oraz segregacji i recyklingu odpadów. Ta pasieka jest namacalnym przykładem tego, że segregacja się opłaca, że ten odpad wraca do nas w innej postaci. To niezwykle ważne, ponieważ produkujmy coraz więcej odpadów i wyrzucamy coraz więcej elektrycznych śmieci i warto zadbać o to, żeby one miały szanse zostać poddane recyklingowi. Dzięki temu ograniczymy wykorzystywanie surowców naturalnych" – mówiła Monika Wyciechowska z organizacji odzysku CCR.

Czwartkowe wydarzenie było organizowane w ramach projektu Elektryczne Śmieci. Towarzyszyły mu m.in. prezentacje zespołów budujących łaziki z recyklingu.(PAP)

Autor: Wiktor Dziarmaga

wdz/ dki/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2021