Ministerstwo Edukacji i Nauki

12.06.2021
PL EN
21.05.2021 aktualizacja 21.05.2021

Łódź/Herman Van Rompuy otrzyma tytuł doktora h.c. Uniwersytetu Łódzkiego

27.09.2018. Były premier Belgii, były przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy. PAP/Adam Warżawa 27.09.2018. Były premier Belgii, były przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy. PAP/Adam Warżawa

B. przewodniczący Rady Europejskiej i b. premier Belgii Herman Van Rompuy otrzyma tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Łódzkiego. Uczelnia, która obchodzi swoje 76-lecie, doceniła zasługi Van Rompuya dla integracji europejskiej i rozwoju europejskich uniwersytetów.

"Z okazji 76-lecia powstania Uniwersytet Łódzki wręczy 24 maja tytuł doktora honoris causa Hermanowi Van Rompuyowi – byłemu przewodniczącemu Rady Europejskiej i byłemu premierowi Belgii. Z powodu pandemii uroczystość odbędzie się poprzez łącze internetowe. Senat UŁ, w ograniczonym składzie, zbierze się w Pałacu Biedermanna, zaś transmisja uroczystości rozpocznie się o godzinie 12. na kanale YouTube UŁ i Facebooku UŁ" - poinformował PAP w czwartek rzecznik Uniwersytetu Łódzkiego Paweł Śpiechowicz.

Herman Achille graaf Van Rompuy był przewodniczącym Chrześcijańskiej Partii Ludowej, wicepremierem i ministrem budżetu w latach 1993-1999, przewodniczącym Izby Reprezentantów od 2007 do 2008 r. Polityk pełnił też funkcję premiera Belgii od 30 grudnia 2008 r. do 25 listopada 2009 roku, był także pierwszym stałym przewodniczącym Rady Europejskiej od 1 grudnia 2009 do 30 listopada 2014 r.

Uniwersytet Łódzki chce uhonorować Van Rompuya m.in. z uwagi na jego zasługi dla integracji europejskiej, ale również za jego wkład w rozwój europejskich uniwersytetów. Promotorem doktoratu jest prof. Rafał Matera, dziekan Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego UŁ. Recenzentami w przewodzie o nadanie tytułu doktora h.c. są prof. Wolfgang Wessels z Uniwersytetu w Kolonii, prof. Roman Kuźniar z Uniwersytetu Warszawskiego i prof. Ryszard Piasecki z Uniwersytetu Łódzkiego.

"Mamy w tym przypadku do czynienia z osobą (w sensie personalizmu) i osobowością publiczną krystalicznie europejską.(...) Jako katolicki intelektualista, niespektakularny, lecz skuteczny człowiek kompromisu, idealista o duszy poety, który angażuje się w życie publiczne rozumiejąc politykę jako działanie na rzecz wspólnego dobra, wierny swoim wartościom, a jednocześnie gotowy do dialogu i poszukiwania porozumienia z ludźmi o odmiennym światopoglądzie czy ideologii" - napisał o laureacie prof. Roman Kuźniar.

Recenzenci podkreślili również związki Hermana Van Rompuya z Polską – jego liczne wizyty na wykładach oraz znajomość polskiej rzeczywistości politycznej i kulturalnej. Belgijski polityk od lat jest wielbicielem twórczości polskiej noblistki Olgi Tokarczuk. Od 2018 roku jest przewodniczącym Kolegium Europejskiego w Brugges i w Natolinie pod Warszawą.(PAP)

Autorka: Agnieszka Grzelak-Michałowska

agm/ ekr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2021