Ministerstwo Edukacji i Nauki

22.10.2021
PL EN
28.05.2021 aktualizacja 28.05.2021

Czarnek: przekształcenie UTP w Politechnikę Bydgoską daje uczelni większe możliwości rozwojowe

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek podczas konferencji prasowej w Budynku Głównym Uniwersytetu Przyrodniczo-Technologicznego im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich w Bydgoszczy, 27 bm. Konferencja dot. zmiany nazwy uczelni na Politechnikę Bydgoską. PAP/Tytus Żmijewski 27.05.2021 Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek podczas konferencji prasowej w Budynku Głównym Uniwersytetu Przyrodniczo-Technologicznego im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich w Bydgoszczy, 27 bm. Konferencja dot. zmiany nazwy uczelni na Politechnikę Bydgoską. PAP/Tytus Żmijewski 27.05.2021

Przekształcenie Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Politechnikę Bydgoską daje uczelni dużo większe możliwości rozwojowe – powiedział w czwartek w Bydgoszczy minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. W jego ocenie to dobra wiadomość dla całego województwa kujawsko-pomorskiego.

"Jesteśmy w bardzo radosnym momencie. Całkiem niedawno Sejm RP uchwalił niemal jednogłośnie ustawę, która z inicjatywy rządu zmienia ten uniwersytet w Politechnikę Bydgoską. Dlaczego? Nie ma politechniki w województwie kujawsko-pomorskim. Dla całego województwa kujawsko-pomorskiego, ale też dla całego regionu – szerzej rozpatrywanego – to niezwykle ważne, aby w tym miejscu jedna z kilkunastu politechnik w Polsce rozpoczęła swoje funkcjonowanie. Najmłodsza politechnika, ale z najdłuższym stażem, bo 70-letnim. Na 70-lecie tej uczelni przekształcenie jej w politechnikę daje dużo większe możliwości rozwojowe. Podnosi prestiż tej bardzo zasłużonej uczelni. Uczelni, która ma znakomite wyniki naukowe, dydaktyczne. Przypominam sobie, że wcześniej tutejszą akademię na uniwersytet przemianował śp. Lech Kaczyński. Dziś jesteśmy w tym momencie, gdy idziemy jeszcze wyżej" – mówił Czarnek.

Zdaniem szefa resortu edukacji i nauki jest to możliwe dzięki stałemu rozwojowi tej uczelni. Czarnek podkreślił, że jest to zasługa całej kadry naukowej i dydaktycznej. "To także zasługa władz uczelni – z panem rektorem na czele" – mówił.

"Politechnika już ma swoje plany inwestycyjne. Potrzebne jest m.in. Akademickie Centrum Sportu. Nie tylko Politechnice Bydgoskiej, ale przy świetnym położeniu tej uczelni będzie ono służyło wszystkim mieszkańcom tej części miasta. Myślimy szerzej, nie tylko o tej uczelni, ale o mieście, o ziemi bydgoskiej" – podkreślił Czarnek.

Minister w KPRM Łukasz Schreiber podkreślił swoją radość z tak szybkiego procedowania rządowego projektu, jak również z szerokiego poparcia go w Sejmie.

"Akademickie Centrum Sportu byłoby wspaniałym wzmocnieniem zasobów, siły Politechniki Bydgoskiej. To także wzmocnienie jej atrakcyjności – z punktu widzenia studentów. Dziękuję za wsparcie, przychylność i determinację ministrowi Czarnkowi. Rektorowi uczelni gratuluję wykonanej w ostatnich latach pracy" – wskazał Schreiber.

Wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz wyraził przekonanie, że zapotrzebowanie na kadry takich uczelni jest ogromne w regionie i w całej Polsce. (PAP)

Autor: Tomasz Więcławski

twi/ joz/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2021