Ministerstwo Edukacji i Nauki

04.08.2021
PL EN
28.05.2021 aktualizacja 28.05.2021

Czarnek: jeśli sytuacja pandemiczna się nie pogorszy, to od października studenci wrócą w mury uczelni

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek podczas konferencji prasowej w Budynku Głównym Uniwersytetu Przyrodniczo-Technologicznego im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich w Bydgoszczy, 27 bm. Konferencja dot. zmiany nazwy uczelni na Politechnikę Bydgoską. PAP/Tytus Żmijewski 27.05.2021 Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek podczas konferencji prasowej w Budynku Głównym Uniwersytetu Przyrodniczo-Technologicznego im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich w Bydgoszczy, 27 bm. Konferencja dot. zmiany nazwy uczelni na Politechnikę Bydgoską. PAP/Tytus Żmijewski 27.05.2021

Studenci wrócą do nauki stacjonarnej na uczelniach od 1 października, jeśli warunki pandemiczne nie zmienią się na gorsze – powiedział w czwartek minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Dodał, że zachęca do przeprowadzana sesji egzaminacyjnych w trybie stacjonarnym tam, gdzie jest to możliwe.

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek brał udział w czwartek w konferencji prasowej na Uniwersytecie Przyrodniczo-Technologicznym im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich w Bydgoszczy, dotyczącej zmiany nazwy uczelni na Politechnikę Bydgoską.

Czarnek pytany był przez PAP m.in. o to, czy w kolejnym roku akademickim studenci powrócą w mury polskich uczelni – duża część uczelni od marca ubiegłego roku naucza w formule zdalnej.

"My zachęcamy, widząc, że warunki pandemiczne na to po prostu pozwalają i jeśli one się nie zmienią na gorsze, a wszystko wskazuje na to, że powinno być dobrze, w związku z tym, że szczepimy się i ta odporność społeczeństwa jest na coraz wyższym poziomie, to od pierwszego października studenci wracają do nauki stacjonarnej i te mury nowej Politechniki Bydgoskiej wypełnią się życiem studenckim, którego nam tu strasznie brakuje w tej uczelni i na każdej innej" – powiedział.

Minister mówił, że sytuacja związana z powrotem żaków w mury uczelni jest inna niż dzieci szkolnych, bo pochodzą oni z różnych regionów Polski – wynajmują mieszkania, stancje czy pokoje w akademikach. "Trudno było ich ściągać na te kilka tygodni na te zakończenie tego semestru letniego, ale już dzisiaj byłyby takie warunki, bo można już dzisiaj prowadzić zajęcia, również te stacjonarne" – powiedział Czarnek.

"My zachęcamy wszędzie tam, gdzie jest to możliwe do tego, żeby sesje egzaminacyjne odbywały się w trybie stacjonarnym. Mamy bardzo elastyczne rozporządzenie, w którym dajemy decyzje rektorom uczelni. To oni w tej sprawie decydują" – poinformował szef resortu edukacji i nauki.(PAP)

Autorzy: Szymon Zdziebłowski, Tomasz Więcławski

szz/ twi/ joz/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2021