Ministerstwo Edukacji i Nauki

12.06.2021
PL EN
03.06.2021 aktualizacja 03.06.2021

Kangurowanie bezpośrednio po narodzinach zmniejsza ryzyko zgonu wcześniaków

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Bezpośredni kontakt wcześniaka ze skórą matki natychmiast po narodzinach, nawet przed stabilizacją dziecka, może o 25 proc. zmniejszyć umieralność noworodków z bardzo niską wagą urodzeniową – wynika z badań opublikowanych przez „New England Journal of Medicine”.

Naukowcy z Instytutu Karolinska w Szwecji badali wpływ natychmiastowego kontaktu noworodka ze skórą matki w pięciu szpitalach w Indiach, Ghanie, Nigerii, Malawi i Tanzanii, gdzie umieralność dzieci o wadze urodzeniowej od 1 do 1,8 kg wynosi od 20 do 30 proc.

Zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia, kangurowanie powinno rozpocząć się, gdy tylko stan wcześniaka jest wystarczająco stabilny, co w przypadku dzieci z wagą urodzeniową poniżej 2 kg zazwyczaj następuje po kilku dniach.

„Choć pomysł kontaktu bardzo małych i niestabilnych jeszcze dzieci ze skórą matki natychmiast po narodzinach spotkał się z dość silną dezaprobatą, należy zauważyć, że 75 proc. zgonów następuje zanim stan noworodka jest uznawany za wystarczająco stabilny” – komentuje dr Nils Bergman, jeden z autorów badań (DOI: 10.1056/NEJMoa2026486).

Badacze obserwowali 3211 noworodków, z których połowa od razu po narodzinach miała kontakt z matką, a druga otrzymywała standardową opiekę. Podczas pierwszych 72 godzin życia pierwsza grupa miała bliski kontakt z matką (skóra do skóry) przez 17 godzin, a druga przez 1,5 godziny.

Umieralność dzieci podczas pierwszych 28 dni w pierwszej grupie wynosiła 12 proc., a w drugiej blisko 16 proc. Ponadto w grupie kangurowanej rzadziej występowała niska temperatura ciała i bakteryjne zakażenia krwi.

„Bezpośredni kontakt skóry matki ze skórą dziecka, czyli tzw. kangurowanie, jest jedną z najskuteczniejszych metod zapobiegania zgonom noworodków. Te wyniki wskazują, że wdrożony od razu po narodzinach może zapobiec wielu zgonom, nie tylko w krajach rozwijających się” – podsumowują autorzy.(PAP)

koc/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2021