Ministerstwo Edukacji i Nauki

24.09.2021
PL EN
02.06.2021 aktualizacja 02.06.2021

Japoński robot-zabawka poleci na Księżyc

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Agencja kosmiczna Japonii (JAXA) planuje wysłanie na Księżyc miniaturowego, ultralekkiego robota-kulkę, który będzie potrafił zmieniać kształt. Będzie zbierał dane potrzebne do budowy załogowego łazika, a w jego przygotowaniu uczestniczy firma znana z produkcji zabawek.

Japan Aerospace Exploration Agency (JAXA) buduje kompaktowego robota, który będzie wyglądał trochę jak zabawka.

Nie dziwi więc, że w tworzeniu małej zmiennokształtnej kulki, oprócz specjalistów z Agnecji, Doshisha University, Sony, uczestniczy Tomy Company - firma znana właśnie z zabawek dla dzieci.

Robot będzie zbierał dane na temat księżycowego środowiska niezbędne do znacznie poważniejszego przedsięwzięcia - budowy załogowego łazika dla przyszłych astronautów.

Szczególnie będą one potrzebne do opracowania technologii automatycznej jazdy na powierzchni pokrytej regolitem, przy grawitacji o wartości równej 1/6 ziemskiej.

Robot będzie przemierzał księżycową powierzchnię, m.in. będzie rejestrował zachowanie sypkiego regolitu. Do poruszania się w trudnym terenie będzie wykorzystywał technologię opracowaną przez ekspertów z Doshisha University oraz Tomy Company.

Po wylądowaniu, z postaci kulki przeistoczy się w nieco większą, owalną formę pozwalającą mu na wojaże po okolicy. Takie rozwiązanie umożliwi oszczędność przestrzeni w lądowniku.

Lądownik z robotem ma tymczasem zostać wystrzelony już w 2022 roku, a prace nad urządzeniem trwają od roku 2016.

„Cieszy mnie, że technologia miniaturyzacji robota opracowana przez prof. Watanabe przyczyni się do misji badania Księżyca. Mam nadzieję, że studenci z kreatywnymi pomysłami będą potrafili poradzić sobie z podobnymi, stawiającymi wyzwania badaniami i ich wynikami w przyszłości” - mówi prof. Kazuto Tanaka z Doshisha University.

„Uczestniczyłem w pracach nad zmiennokształtnym księżycowym robotem w JAXA Space Exploration Innovation Hub, kiedy pracowałem dla TOMY Company, Ltd. i nadal pracuję nad wspólną misją eksploracji Księżyca. Mam nadzieję, że spowoduje to zainteresowanie młodych ludzi nauką i nowymi technologiami” - dodaje prof. Kimitaka Watanabe.

Więcej informacji na stronie: https://global.jaxa.jp/press/2021/05/20210527-1_e.html (PAP)

Autor: Marek Matacz

mat/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2021