Ministerstwo Edukacji i Nauki

13.06.2021
PL EN
08.06.2021 aktualizacja 08.06.2021

Murdzek: filie wyższych uczelni powinny istnieć i się rozwijać

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Filie wyższych uczelni w mniejszych miastach powinny istnieć i się rozwijać – podkreślił w poniedziałek w Jeleniej Górze wiceminister edukacji i nauki Wojciech Murdzek. Politechnika Wrocławska zamierza tam otworzyć nowe kierunki i zwiększyć liczbę studentów.

Wiceminister edukacji i nauki Wojciech Murdzek podkreślił w poniedziałek podczas konferencji prasowej, że filie wyższych uczelni powinny istnieć w mniejszych miastach. "Te filie są bardzo ważne i odpowiedź na to, czy powinny funkcjonować, zamienia się w plany rozwojowe" - powiedział wiceminister.

Wskazał w tym kontekście na otwieranie nowych kierunków studiów w filia oraz programy zachęcające młodych ludzi do studiowania tam, a przez to związania się z takim dolnośląskimi miastami jak Jelenia Góra, Legnica czy Wałbrzych.

Wiceminister podkreślił, że oprócz rozmów z rektorem Politechniki Wrocławskiej prof. Arkadiuszem Wójsem na temat rozwoju fili tej uczelni w Jeleniej Górze, rozmawiał również z władzami Uniwersytetu Ekonomicznego oraz Państwowe Wyższej Szkoły Zawodowej. "To wszystko w aspekcie wagi obecności szkół wyższych w życiu Jeleniej Góry (…) i ważnej roli wyższych uczelni w życiu społecznym i gospodarczym regionu" - mówił.

Murdzek dodał, że działające w Jeleniej Górze firmy zgłaszają zapotrzebowanie na wykształconych pracowników. Rektor Politechnik Wrocławskiej prof. Arkadiusz Wójs zapowiedział, że w odpowiedzi na to zapotrzebowanie, w jeleniogórskiej filii uczelni zostaną uruchomione nowe kierunki – elektrotechnika, mechanika i budowa maszyn oraz informatyka techniczna.

"Jednym z głównych celów tej fili jest to, aby studenci tu studiujący zostali w tym mieście i kontynuowali swoją karierę zawodową. To jest z korzyścią dla lokalnego biznesu i dlatego oczekujemy, ze lokalny biznes będzie chciał w to zainwestować. Wyobrażam sobie, że mogą to być na przykład stypendia dla studentów, nagrody dla dobrych dydaktyków, czy współpraca z naszymi laboratoriami" - mówił rektor.

Politechnika Wrocławska ma również filie w Wałbrzychu i w Legnicy. Tam też powstają nowe kierunki studiów.(PAP)

Autor: Piotr Doczekalski

pdo/ mhr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2021