Ministerstwo Edukacji i Nauki

13.06.2021
PL EN
09.06.2021 aktualizacja 09.06.2021

Kraków/ Prokuratura zajmie się decyzjami AGH związanymi ze szczepieniami

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Prokuratura zbada sprawę decyzji AGH w Krakowie, związanych ze szczepieniami. Jeden z wydziałów uczelni zapowiedział, że praktyki studenckie będą tylko dla zaszczepionych. AGH miała też planować gromadzenie danych studentów i pracowników dot. szczepienia się.

"Do Prokuratury Okręgowej w Krakowie wpłynęło zawiadomienie dotyczące zachowania rektora i innych pracowników Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, którzy – zdaniem zawiadamiającego – przymuszają studentów do udziału w programie szczepień przeciwko COVID-19, uzależniając ich udział w zajęciach stacjonarnych od przyjęcia przynajmniej jednej dawki szczepionki" – poinformował we wtorek PAP rzecznik prasowy krakowskiej prokuratury okręgowej Janusz Hnatko. Zawiadomienie złożyła jedna z warszawskich kancelarii prawniczych.

Prokuratura okręgowa przekazała sprawę do Prokuratury Rejonowej Kraków Krowodrza, zgodnie z zasadą właściwości miejscowej.

W sprawie decyzji AGH interweniował także Rzecznik Praw Obywatelskich, który zwrócił się o wyjaśnienia do rektora uczelni AGH prof. Jerzego Lisa. Wątpliwości RPO budzi zapowiedź monitorowania przez uczelnię informacji dotyczących zdrowia w postaci danych o zaszczepieniu i na ich podstawie objęcie osób niezaszczepionych, a więc narażonych na zakażenie, systemem specjalnej ochrony.

RPO pyta też o podstawy prawne organizacji praktyk studenckich tylko dla zaszczepionych - władze Wydziału Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska poinformowały, że do praktyk w tym roku akademickim zostaną dopuszczone tylko osoby, które przedstawią zaświadczenie o zaszczepieniu się co najmniej jedną dawką.

"Władzom uczelni zależy na rozpoczęciu nowego roku akademickiego w trybie normalnym i przywróceniu pełnego funkcjonowania uczelni. Musimy dbać o zdrowie wszystkich" – tłumaczyła rzeczniczka AGH Anna Żmuda-Muszyńska, cytowana przez media. "Z głosami antyszczepionkowymi nie dyskutujemy" - dodała. Odpowiedź na pismo RPO jest przygotowywane.(PAP)

autor: Beata Kołodziej

bko/ mark/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2021