Ministerstwo Edukacji i Nauki

13.06.2021
PL EN
10.06.2021 aktualizacja 10.06.2021

MF: Ministerstwo Finansów we współpracy z resortem edukacji i nauki utworzą uczelnię

08.06.2021. Minister finansów, funduszy i polityki regionalnej Tadeusz Kościński (2L), minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek (2P) oraz wiceminister finansów, z-ca szefa KAS Anna Chałupa (L) i dyrektor Krajowej Szkoły Skarbowości Anna Orchowska (P) podczas konferencji prasowej w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej w Warszawie, 8 bm. Podczas spotkania został podpisany list intencyjny w sprawie powołania uczelni wyższej kształcącej kadry resortu finansów. PAP/Mateusz Marek 08.06.2021. Minister finansów, funduszy i polityki regionalnej Tadeusz Kościński (2L), minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek (2P) oraz wiceminister finansów, z-ca szefa KAS Anna Chałupa (L) i dyrektor Krajowej Szkoły Skarbowości Anna Orchowska (P) podczas konferencji prasowej w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej w Warszawie, 8 bm. Podczas spotkania został podpisany list intencyjny w sprawie powołania uczelni wyższej kształcącej kadry resortu finansów. PAP/Mateusz Marek

Chcemy, we współpracy z Ministerstwem Edukacji i Nauki, utworzyć nową uczelnię kształcącą kadry resortu finansów - powiedział we wtorek szef MF Tadeusz Kościński. Dodał, że pierwsi studenci będą mogli rozpocząć naukę w roku akademickim 2022/2023.

List intencyjny w sprawie powołania nowej uczelni podpisali we wtorek minister finansów funduszy i polityki regionalnej Tadeusz Kościński oraz minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. W wydarzeniu udział wzięła zastępca szefa Krajowej Administracji Skarbowej Anna Chałupa.

"Utworzenie uczelni, która będzie kształciła dla resortu finansów wysoko wykwalifikowane kadry, to odpowiedź na potrzeby dynamicznie zmieniającego się otoczenia. Stale dostosowujemy nasze działania i usługi do potrzeb obywateli tak, aby były one nowoczesne, przyjazne i wygodne oraz wychodziły naprzeciw zmieniającym się trendom. Do tego niezbędne jest odpowiednie przygotowanie naszych pracowników" – powiedział minister Kościński.

Zaznaczył, że możliwość specjalistycznego kształcenia i stałego podnoszenia kwalifikacji zawodowych jest niezbędna również dla skutecznego dbania o stabilne i efektywne finanse publiczne.

Z kolei - jak wskazał szef resortu edukacji i nauki - "łączymy siły i wspólnie z resortem finansów działamy, by powstała nowoczesna uczelnia z szerokim programem nauczania, stawiająca przede wszystkim na jego wymiar praktyczny"

Podkreślono, że tworzony program nauczania będzie łączyć wiedzę m.in z prawa, administracji, nauk społecznych. Przede wszystkim studenci już podczas nauki będą mogli odbywać praktyki w instytucjach podległych ministrowi finansów, funduszy i polityki regionalnej.

"W Krajowej Administracji Skarbowej realizowany jest program Klient w centrum uwagi KAS. Chcemy być administracją nowoczesną, stawiającą na cyfryzację, zapewniającą wysoką jakość obsługi naszych klientów" - wskazała zastępca szefa KAS Anna Chałupa. "Zależy nam, żeby pracownicy KAS byli jeszcze bardziej kompetentni, świadomi, ale także pewni swojej wiedzy i umiejętności" - dodała.

Zarówno Kościński jak Czarnek podkreślili, że wykładowcami na nowej uczelni będą praktycy z wieloletnim doświadczeniem w stosowaniu prawa podatkowego oraz wybitni specjaliści. Zaznaczono, że nowa instytucja będzie kształcić w szeroko rozumianym zakresie skarbowości, oferując studia o profilu praktycznym i specjalistycznym. Uczelnia - jak wskazano - będzie też stanowić forum dialogu o finansach publicznych oraz będzie prowadzić badania z zakresu administracji skarbowej, analizy podatkowe i działalność wydawnicza. Jej celem podstawowym - jak powiedział minister finansów - jest wsparcie wzrostu efektywności działania MF i KAS.

"Oczekiwanym korzyściami z utworzenia szkoły wyższej resortu finansów są przede wszystkim: rozwój kompetencji obecnych i przyszłych pracowników, wzrost efektywności administracji skarbowej, budowanie lepszych kontaktów z klientami" - powiedział Kościński.

Natomiast wiceminister Chałupa zaznaczyła, że powstanie uczelni i program studiów pozwoli także na dalsze budowanie etosu pracowników administracji skarbowej. (PAP)

autor: Ewa Wesołowska

ewes/ mmu/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2021