Ministerstwo Edukacji i Nauki

01.08.2021
PL EN
15.06.2021 aktualizacja 15.06.2021

BBC: Objawy wariantu koronawirusa Delta zwodniczo podobne do sezonowego przeziębienia

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

Ból głowy, gardła oraz katar są najczęściej zgłaszanymi objawami związanymi z Deltą, wariantem koronawirusa wykrytym po raz pierwszy w Indiach, jak wykazali brytyjscy naukowcy.

Prof. Tim Spector, który kieruje badaniem Zoe Covid Symptom, powiedział w rozmowie z BBC, że choć wariant Delta dla młodych osób może być "czymś na kształt ostrzejszego przeziębienia", to nie zmienia to faktu, że jest ryzykowny i zaraźliwy dla innych osób.

Publiczna służba zdrowia w Wielkiej Brytanii, NHS, jako główne objawy Covid-19 wskazuje kaszel, gorączkę oraz utratę węchu i smaku, jednak zdaniem prof. Spectora, te symptomy należą obecnie do rzadszych. Jego zespół wyciągnął te wnioski na podstawie analizy objawów zgłaszanych w specjalnej aplikacji przez tysiące zarażonych koronawirusem osób.

Odpowiedzialny za zmianę w symptomach wariant Delta stanowi obecnie 90 proc. zakażeń w Wielkiej Brytanii. "Ludzie mogą odnieść wrażenie, że przechodzą sezonowe przeziębienie, więc dalej będą wychodzili na przyjęcia i przez to mogą przekazywać wirusa sześciu kolejnym osobom" - wyjaśnił Spector. "Być może to jest po prostu uciążliwe przeziębienie, ale zostańcie w domach i zróbcie test" - zaapelował do młodych osób. (PAP)

skib/ tebe/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2021