Ministerstwo Edukacji i Nauki

16.10.2021
PL EN
22.06.2021 aktualizacja 22.06.2021

Nie żyje procesualista prof. Kazimierz Marszał

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Nie żyje twórca ośrodka nauki procesu karnego na Uniwersytecie Śląskim, b. dziekan Wydziału Prawa i Administracji tej uczelni prof. Kazimierz Marszał – poinformował w poniedziałek na swojej stronie internetowej Uniwersytet Śląski.

"Z głębokim żalem i smutkiem informujemy, że odszedł od nas prof. dr hab. Kazimierz Marszał, wieloletni kierownik Katedry Prawa Karnego Procesowego, twórca ośrodka nauki procesu karnego w Uniwersytecie Śląskim, dziekan Wydziału Prawa i Administracji w latach 1973-1976, wieloletni członek Senatu Uniwersytetu Śląskiego" – napisano na stronie Wydziału Prawa i Administracji UŚ.

"Wielki i niekwestionowany Autorytet z zakresu procesu karnego, nauczyciel wielu pokoleń studentów i doktorantów, Prawy i Dobry Człowiek, Mistrz" – zaznaczono.

W 2006 r. prof. Marszał wszedł w skład Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Karnego, powołanej wówczas na czteroletnią kadencję na wniosek ówczesnego ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry przez ówczesnego premiera Kazimierza Marcinkiewicza.

Były prezes Izby Karnej Sądu Najwyższego sędzia Stanisław Zabłocki napisał w facebookowym wspomnieniu, że już przed blisko dwudziestoma laty, gdy prof. Marszałowi poświęcono księgę jubileuszową "Współczesne problemy procesu karnego i wymiaru sprawiedliwości" (wydaną przez Uniwersytet Śląski), był "jedną z legend polskiego procesu karnego".

"Przez kolejne lata nadal był aktywny naukowo, a dyskusje z Nim w trakcie spotkań konferencyjnych były zawsze nie tylko intelektualnym przeżyciem, ale także i prawdziwą przyjemnością. (…) Gdy odchodzą Wielcy Mistrzowie pozostaje wielki żal" – napisał sędzia Zabłocki.(PAP)

Autor: Mateusz Babak

mtb/ joz/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2021