Ministerstwo Edukacji i Nauki

05.12.2021
PL EN
27.06.2021 aktualizacja 27.06.2021

Różnice w zarobkach mają wpływ na przedwczesne zgony

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Różnice wynikające z wysokości zarobków mają wpływ na 16 powszechnych przyczyn zgonów, wynika z badania przeprowadzonego przez hiszpańskich naukowców. m.in. biologów, statystyków i socjologów. Związek ten bardziej widoczny jest w przypadku mężczyzn.

Ze studium opublikowanego w piśmie "International Journal of Environmental Research and Public Health” wynika, że niskie zarobki mają wpływ na rozwinięcie się schorzeń mających wpływ na przedwczesną śmierć, a także na wysoką liczbę wypadków drogowych i samobójstw w uboższych dzielnicach miast.

Autorzy badania, pracownicy kilku hiszpańskich uczelni wyższych, wyjaśnili, że ich studium polegało na analizie kilku czynników, m.in. wysokości zarobków, miejsca zamieszkania i najczęstszych przyczyn zgonów mieszkańców aglomeracji miejskich.

Wskazali, że w większości przypadków istnieje korelacja pomiędzy przedwczesnymi zgonami a obszarami miast o niższym poziomie zamożności swoich mieszkańców.

Uczestniczący w studium Miguel Martinez z Uniwersytetu w Walencji wyjaśnił, że zastosowana przez naukowców metodologia pozwoliła badaczom zmierzyć powszechność występowania w określonych dzielnicach najczęściej występujących schorzeń i tragicznych zdarzeń prowadzących do zgonów.

“Dzięki naszym modelom statystycznym byliśmy w stanie przeanalizować od 10 do 20 chorób jednocześnie, czyli wykonać coś, na co nie pozwala dziś żadna ze stosowanych w nauce technologii” - dodał Martinez.

Współautor studium wyjaśnił, że 16 przeanalizowanych przyczyn zgonów, mających zdaniem naukowców związek ze zjawiskiem ubóstwa, stanowi blisko 48 proc. przyczyn śmierci wśród mężczyzn oraz prawie 35 proc. zgonów kobiet.

Autorzy wykazali, że najczęściej w uboższych dzielnicach miast umiera się na marskość wątroby, AIDS, przewlekłą obturacyjną chorobę płuc, udar mózgu, cukrzycę, raka piersi, nowotwór gruczołu krokowego, a także wskutek wypadków samochodowych i samobójstw.

“Większość z tych przyczyn zgonów ma swoje źródło w nadmiernej konsumpcji alkoholu, paleniu papierosów oraz ryzykownych zachowaniach seksualnych” - dodał Martinez.

Badanie naukowców z Hiszpanii, sfinansowane przez madrycki Instytut Zdrowia im. Karola III, zostało przeprowadzone w latach 1996-2015 na terenie 26 miast tego kraju. (PAP)

zat/ ekr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2021