Nauka dla Społeczeństwa

28.03.2024
PL EN
06.07.2021 aktualizacja 07.07.2021

Politechnika Białostocka będzie współpracowała z Głównym Urzędem Miar

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Wspólne projekty dotyczące m.in. ochrony środowiska i stanu zanieczyszczenia powietrza, współpracę przy kształceniu kadr czy realizacji doktoratów wdrożeniowych - zakłada podpisane w poniedziałek porozumienie między Politechniką Białostocką a Głównym Urzędem Miar.

Politechnika Białostocka to największa uczelnia techniczna w regionie. Porozumienie w poniedziałek podpisały władze uczelni i GUM.

"To porozumienie ma podkreślić znaczenie dotychczasowych kontaktów, ale też zachęcić do ich rozwijania i poszukiwania nowych koncepcji działań" - mówiła rektor Politechniki Białostockiej prof. Marta Kosior-Kazberuk. Dodała, że w planach są prace naukowe, działania dydaktyczne, edukacyjne i konkretne projekty na rzecz otoczenia społeczno-gospodarczego.

Kosior-Kazberuk wskazała, że metrologia jest obecna w niemal wszystkich dziedzinach naukowych na uczelni. "Mam nadzieję, że dzięki temu porozumieniu rozwiną się i liczę na kolejne interdyscyplinarne, innowacyjne, interesujące projekty" - dodała rektor.

Prezes Głównego Urzędu Miar prof. Jacek Semaniak mówił, że porozumienie zakłada nie tylko współpracę z okręgiem GUM w Białymstoku, ale z główną siedzibą GUM oraz z powstającym Świętokrzyskim Kampusem Laboratoryjnym GUM, gdzie znajdzie się sześć laboratoriów wyposażonych w najnowocześniejszą aparaturę.

"W tych laboratoriach będziemy skupiać się głównie na działalności badawczo-rozwojowej dedykowanej potrzebom polskiego przemysłu i w tych obszarach oczekujemy wsparcia i współpracy ze strony instytucji naukowych, w tym Politechniki Białostockiej" - powiedział Semaniak. Dodał, że chodzi o wsparcie w kształceniu kadry metrologicznej jak i wspólne ogólnopolskie badania.

Wskazał, że wśród tematów badawczych są te związane z ochroną środowiska, związane z budową mierników przepływowych i wprowadzeniem jednolitych zasad, jeśli chodzi o stan zanieczyszczeń środowiska, w szczególności zanieczyszczeń powietrza. Wyraził nadzieję, że nowa unijna perspektywa finansowa pozwoli finansować tego typu przedsięwzięcia.

Semaniak wyraził też nadzieję na efektywną współpracę w zakresie kształcenia kadry metrologicznej. "Ze swojej strony oferujemy atrakcyjne miejsca pracy zarówno w Warszawie, jak i w kampusie świętokrzyskim, jak i naszych okręgowych jednostkach" - dodał.

Prorektor Politechniki Białostockiej ds. rozwoju prof. Mirosław Świercz powiedział, że Główny Urząd Miar jako z jednej strony silna instytucja, z drugiej silny ośrodek badawczy jest dla uczelni znakomitym partnerem do tego, aby podnosić jakość badań. Dodał, że GUM dysponuje laboratoriami, w których znajdują się krajowe wzorce, a na uczelni realizowanych jest mnóstwo prac na każdym etapie, których centralną osią jest metrologia i pomiar. "Na zasadzie wzajemności będziemy mogli wykorzystać i wiedzę, i infrastrukturę obydwu instytucji" - dodał.

W ramach porozumienia oba ośrodki będą też promowały wiedzę na temat nowoczesnej metrologii. Będzie to m.in. skierowany do uczniów szkół średnich konkurs "Metrologia", w ramach którego uczestnicy będą projektowali plakat dotyczący szeroko pojętej metrologii czy technik pomiarowych, rozwiązywali testy wiedzy o metrologii i wykonywali praktyczne zadania pomiarowe wraz z opracowaniem wyników.(PAP)

autorka: Sylwia Wieczeryńska

swi/ ekr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024