Ministerstwo Edukacji i Nauki

28.09.2021
PL EN
17.07.2021 aktualizacja 17.07.2021

UE/ KE przyjęła nową strategię dotyczącą lasów

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Komisja Europejska przyjęła w piątek nową Strategię Leśną UE do 2030 roku. Jest ona częścią planów, które mają doprowadzić do redukcji emisji gazów cieplarnianych o co najmniej 55 proc. do 2030 roku i "neutralności klimatycznej" Unii do 2050 roku.

"Lasy są płucami naszej Ziemi: mają kluczowe znaczenie dla naszego klimatu, bioróżnorodności, jakości gleby i powietrza. Lasy są również płucami naszego społeczeństwa i gospodarki: zapewniają środki do życia na obszarach wiejskich, dostarczają podstawowych produktów naszym obywatelom i mają głęboką wartość społeczną dzięki swojej naturze. Nowa strategia leśna uznaje tę wielofunkcyjność i pokazuje, jak ambicje środowiskowe mogą iść w parze z dobrobytem gospodarczym. Dzięki tej strategii i przy wsparciu nowej wspólnej polityki rolnej nasze lasy i nasi leśnicy tchną życie w zrównoważoną, dostatnią i neutralną dla klimatu Europę" - oświadczył komisarz UE ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski.

Według KE lasy są "niezbędnym sojusznikiem" w walce ze zmianą klimatu i utratą różnorodności biologicznej. Funkcjonują jako pochłaniacze dwutlenku węgla i pomagają redukować skutki zmian klimatycznych, na przykład ochładzając miasta, chroniąc przed poważnymi powodziami i zmniejszając skutki suszy - argumentuje KE.

W celu zwiększenia powierzchni i jakości lasów w UE oraz wzmocnienia ich ochrony KE proponuje m.in. utrzymanie wykorzystania biomasy drzewnej w granicach zrównoważonego rozwoju i zachęca do oszczędnego wykorzystywania drewna.

Strategia przewiduje również rozwój systemów płatności dla właścicieli i zarządców lasów za świadczenie alternatywnych usług ekosystemowych, np. utrzymywania części ich lasów w stanie nienaruszonym.

Strategii towarzyszy plan stopniowego zasadzenia trzech miliardów drzew w Europie do 2030 roku, z pełnym poszanowaniem zasad ekologicznych – "właściwe drzewo we właściwym miejscu i we właściwym celu".

Z Brukseli Artur Ciechanowicz (PAP)

asc/ ap/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2021